مضرات زعفران

مضرات زعفران را بشناسید

مضرات زعفران : مصرف بی‌رویه‌ی زعفران باعث ایجاد عوارضی می‌شود که برخی از آن‌ها غیر قابل جبران است، به همین سبب طی متن زیر به برخی از این مضرات اشاره می‌شود.

 

 

مصرف زیاد زعفران چه خطراتی دارد؟

  • مصرف بیش از حد زعفران باعث رقیق‌شدن بیش از اندازه‌ی خون می‌شود و به همین سبب کاهش فشار خون را به همراه دارد.
  • سقط جنین، یکی از عوارضی است که رقیق شدن خون به همراه خواهد داشت، درحقیقت این عارضه باعث خونریزی برخی نواحی مثل بینی و رحم می‌گردد که ممکن است در دوره‌های اولیه‌ی بارداری منجر به سقط جنین شود.
  • ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شود.
  • کاهش اشتها، سردرد، استفراغ، اسهال خونی، سرگیجه، بی‌حالی، زردی پوست و… از جمله علائم دیگری است، که امکان بروز دارد.
  • مشاهده خون در ادرار و مدفوع

درصورتی بروز علائم زیر سریعا به دکتر مراجعه کنید و گزارش مصرف زعفران و میزان و مدت زمان مصرف را حتما به او بدهید.

 

مصرف طولانی‌مدت زعفران

عموما این تصور وجود دارد، که تنها سومصرف یا مصرف زیاد زعفران می‌تواند منجر به بروز عوارض شود، اما درواقع مصرف کم ولی طولانی مدت این ماده هم زیان‌های زیادی را برای بدن ایجاد می‌کند. معمولا افرادی که از این ادویه برای لاغری استفاده می‌کنند امکان بروز این عوارض را دارند، بنابراین درنظر داشته باشید که این ماده را باید کمتر از شش هفته مصرف نمایید و بهتر است درصورت استفاده به عنوان داروی لاغری حتما با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

 

مقدار مجاز مصرف زعفران

مصرف ۵ گرم زعفران آن را تبدیل به یک سم می‌کند که می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری به فرد وارد کند. استاندارد ایمنی که برای مصرف نوبتی و هر وعده‌ی این ماده توصیه شده، ۰۱گرم است. به صورت ماهانه توصیه می‌شود که مصرف زعفران بیشتر از سه گرم در ماه نباشد.

 

مصرف زعفران برای چه افرادی خطرناک است؟

  • زنان شیرده

امکان انتقال رنگ‌های مصنوعی از طریق شیرمادر به کودک وجوددارد که می‌تواند بسیار برای رشد او خطرناک باشد. درنظر داشته باشید که کودکان دارای دستگاه گوارشی ضعیفی هستند و ممکن است، این مواد به اندام‌های درحال رشد آن‌ها آسیب وارد کند.

  • افراد مبتلا به اختلال دوقطبی

زعفران باعث تحریک رفتارهای هیجانی می‌شود، به همین سبب مصرف آن برای افرادی که دچار اختلالات عاطفی هستند، توصیه نمی‌شود و باید برای هرگونه استفاده با روانپزشک مشورت صورت گیرد.

  • افراد دارای فشارخون پایین و بیماران قلبی

به علت رقیق‌سازی خون که توسط مصرف زعفران اتفاق می‌افتد، مصرف این ماده به ویژه مصرف زیاد یا طولانی مدت آن برای این افراد با احتیاط باید صورت بگیرد.

مضرات زعفران

زنان باردار

درمورد زنان باردار در پاراگراف‌های بالا توضیح داده شد، درواقع مصرف زعفران به ویژه زیاده‌روی در آن خطر سقط جنین را در سه ماه اول بارداری به همراه دارد، بنابراین مصرف زعفران به علت مشکلات احتمالی که برای رحم ایجاد می‌کندو افزایش ماده پروستا گلاندین در آن، در کل دوره‌ی بارداری مصرف زعفران باید با احتیاط صورت بگیرد و تنها بعد از ماه پنجم تحت نظر پزشک و به میزان صلاح دید آن‌ها مورد استفاده قرارگیرد.

علاوه بر سقط جنین مصرف این ماده امکان اختلال در رشد اندام‌های درحال رشد کودک را دارد و می‌تواند باعث ایجاد معلولیت و نواقصی در بدن نوزاد شود.

درنظر داشته باشید که مصرف زعفران در زنان باردار، هم‌چنین می‌تواند منجر به حساسیت شود، به این صورت که عوارضی مثل اساس اضطراب، حالت تهوع، سردرد و… را تولید می‌کند. بنابراین درصورت بروز اسن علائم یکی از مواردی که باید مورد بررسی قرارگیرد، میزان مصرف زعفران است.

 

افرادی که مشکلات کلیوی دارند

مصرف بیش از حد زعفران باعث ایجاد بی اشتهایی و آسیب‌های جدی به کلیه می‌شود.

 

کسانی که در ناحیه دست تعریق دارند

زعفران باعث افزایش میزان تعریق است، به این‌جهت توصیه می‌شود که  مصرف آن در افرادی که این ویژگی را دارند، به صورت محدود صورت بگیرد.

 

حساسیت به زعفران

حساسیت به زعفران نه‌تنها در زنان باردار بلکه در کلیه‌ی افراد امکان ایجاد حساسیت را دارد، دراین زمان علائمی مثل سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، خشکی دهان، ناراحتی معده و… بروز پیدا می‌کنند.

 

زعفران تقلبی چه خطراتی دارد؟

درنظر داشته باشید ترکیب حاصل از زعفران و زعفران تقلبی بسیار مضر است و می‌تواند پیامدهای ناگواری را به همراه داشته باشد، بنابراین باید در خرید زعفران بسیار محتاط بود و تنها از افراد و برندهای معتبر خرید نمود.

 

مصرف زعفران به عنوان داروی لاغری

درواقع زعفران باعث ایجاد حس سیری شده و موجب کاهش وزن می‌گردد، به‌همین دمنوش‌های زعفران به عنوان دمنوش‌های لاغری در بازار رایج شده است، اما در متن بالا متوجه شدید که یکی از راه‌های آسیب‌رسانی زعفران، مصرف کم ولی طولانی‌مدت آن است، به همین جهت از مصرف این دمنوش‌ها به صورت خودسرانه اکیدا خودداری کنید.

درنظر داشته باشید که در برخی موارد نوشیدن این دمنوش‌ها برای کاهش درد قاعدگی هم توصیه می‌شود، که توصیه‌ی درستی است اما درطرف دیگر ماجرا از عوارض مصرف بی‌رویه‌ی این ماده افزایش اضطراب در دوره‌ی قاعدگی هم هست. بنابراین باید به صورت متعادل مصرف گردد.

 

مصرف زعفران برای درمان افسردگی

یکی دیگر از موارد مصرف درمانی زعفران برای رفع حالات افسردگی است که در درجه‌ی اول باید فرد مورد نظر در فاز افسردگی یک اختلال دوقطبی نباشد. دوم آن که زعفران باعث تحریک هیجانات شده و در حالات روحی افسردگی تاثیر دارد، اما در صورتی که با داروهای مصرفی فرد تداخل داشته باشد یا با دوز نامناسب و در بازه زمانی طولانی استفاده گردد، برعکس با افزایش علائمی مثل اضطراب می‌تواند باعث تشدید علامت‌های افسردگی هم شود.

 

ترکیب زعفران با ادویه‌های دیگر

زعفران ماده‌ای است که برای مصرف آن با مواد مختلف و گوناگونی ترکیب می‌شود. این اتفاق در بسیاری در موارد برای طبع‌های مختلف سودمندی‌های بسیاری را به همراه دارد، اما در مواردی هم باعث ایجاد یک ترکیب سمی و خطرناک می‌شود که حتی امکان ایجاد حساسیت هم دارد، به همین سبب قبل ایجاد ترکیبات باید درباره‌ی این ترکیب پژوهش کنید و از متخصص مشورت بگیرید.

زعفران طلای سرخی است، که فواید فراوانی برای بدن انسان به همراه داشته اما باید درمصرف آن دقت کافی داشته باشید و میزان مصرف، دوره‌ی مصرف، ویژگی‌های بدن خود و دلیل مصرف خود را مورد بررسی قرار دهید، تا بتوانید فواید کافی را از آن ببرید و باعث پیشگیری از مضرات احتمالی شوید.

مطالب مرتبط

فهرست