نئوفارم | NeoFarm
نئوفارم | NeoFarm
نکات خرید آجیل

نکات خرید آجیل

نکات خرید آجیل

نکات خرید آجیل : خرید مواد غذایی به علت تاثیراتی که بر سلامت جسمانی دارند، بسیار مهم است. بنابراین باید برای انجام این کار نکات اساسی را در نظر بگیرید. در این متن سعی می‌شود، قواعد کمک‌کننده در جهت خرید آجیل را بررسی کنیم.

 

تشخیص فساد و کهنگی آجیل

دو شاخصه‌ای در تشخیص سلامت مواد غذایی بسیار کمک‌کننده هستند، بو و طعم است، به همین‌جهت برای خرید آجیل بهتر است که از خرید آجیل‌های طعم ترش یا تلخی دارند،  دارند یا بوی نامطبوعی می‌دهند، خودداری کنید، درواقع فساد چربی‌های موجود درآجیل طعم تلخ یا ترش ایجاد می‌کند و سفت شدن یا بوی نامطبوع هم می‌تواند نشان از کهنگی آن باشد. درنظر داشته باشید که آجیل فاسد یا کهنه می‌تواند منجربه مسمومیت و بیماری شود.

 

 

خرید آجیل خام یا بوداده

بودادن آجیل با این‌که ممکن است، برای برخی طعم بهتری را ایجاد کند، اما باعث از بین رفتن آنزیم‌ها و مواد معدنی، افرایش میزان چربی و کالری و تولید موادمضری مثل آکریل آمید (خاصیت سرطان‌زایی برای بدن انسان دارد)، باکتری‌های مضر و قارچ  می‌شود، هم‌چنین تبعاتی مثل امکان فسادتر سریع‌تر را به همراه خواهد داشت. بنابراین بهتر است که آجیل را به صورت خام تهیه کنید و اگر تمایل به بودادن آن برای ایجاد طعم بهتر دارید، تحت دما و زمان محدود و مشخص در اجاق گاز منزل برای جلوگیری از ایجاد خطرات برای سلامتی، این کار را انجام دهید.

 

خرید آجیل کم نمک

در مورد خرید آجیل شور دو نکته‌ی اساسی وجود دارد، اول این‌که مصرف مقدار زیادی نمک می‌تواند برای سلامتی مضرباشد و آسیب به بدن وارد نماید. اما در کنار این مسئله گاهی برای پوشاندن طعم ترش یا تلخ آجیل، از نمک استفاده می‌کنند، بنابراین باید دقت کافی را درباره این مسئله داشته باشید. درکنار استفاده از نمک ممکن در برخی موارد از شکر هم استفاده شود که این طعم هم شامل تمامی مواردی که قید شد، می‌شود.

 

از خرید آجیل رنگ شده خودداری کنید

در اکثر مواقع در آجیل‌های رنگ شده از مواد غیرخوراکی استفاده می‌شود، هرچند که به کاربردن رنگ خوراکی هم باعث از بین رفتن بسیاری از مواد مفید آجیل می‌شود، اما نوع غیرخوراکی آن می‌تواند مضر و حساسیت‌زا باشد و حتی در مواردی امکان ایجاد مسمومیت هم دارند. بنابراین بهتر است از جذابیتی که این رنگ‌ها به آجیل می‌دهند، دست بکشید و آجیل رنگ شده را خریداری نکنید.

اگر احساس کردید که در آجیلی از رنگ‌ استفاده شده، راحت‌ترین راه تشخیص استفاده از دستمال مرطوب است، به این صورت که دستمال را برروی آن می‌کشید و درصورت وجود رنگ متوجه آن خواهید شد.

 

خرید محدود آجیل

آجیل ماده‌ای است که حتی اگر در شرایط ایده‌آل هم نگهداری شود، امکان کهنگی آن وجود دارد، بنابراین اگر به مقدار زیادی خریداری شود، ممکن است با این پدیده مواجه شوید، پس بهتر است به مقدار مصرف تهیه شود و همیشه آجیل تازه برای مصرف خریداری شود. درنظر داشته باشید در کنار امکان ایجاد بو و طعم کهنگی درآن و از بین رفتن مواد سودمند،  شرایط نگهداری این ماده غذایی هم دشوار است.

 

خرید پسته‌های خندان شده

خرید پسته خندان به ویژه آن‌هایی که به میزان زیادی خندان شده‌اند، در بین عموم بسیار پرطرفدار است. اما بهتر است، قبل از خرید از نحوه‌ی خندان کردن پسته و آثاری که بر آن ایجاد می‌شود، آگاهی داشته باشید.

در واقع خندان شدن پسته در اثر یک شوک حرارتی اتفاق می‌افتد، به‌صورتی که ابتدا آن را در دمای گرم قرارداده و سپس برای بازشدن در درمای سرد می‌گذارند، این مسئله باعث بازشدن دهانه‌ی آن می‌شود و هرچه قدر که این شوک قدرت بیشتری داشته باشد، پسته خندان‌تر است، اما نکته‌ای که وجود دارد، آن است که این فرآیند باعث ازبین رفتن موادمفید پسته می‌شود و میزان شوک هم در میزان آثار به جا مانده موثر است ( تمامی این نکات درباره‌ی خندان کردن مصنوعی پسته‌ها است، درمواردی که خود پسته به میزانی از رشد رسیده که خندان است، درواقع شما درحال خرید بهترین نوع ارائه‌ی پسته هستید، بنابراین باید روش خندان کردن چک شود، نه خندان یا خندان نبودن پسته!!)

 

خرید مغز گردو

مغز گردو هم از جمله مواردی است که باید با احتیاط لازم و کافی خریداری شود، درواقع در این ماده، روغنی موجود است، که می‌تواند در صورت نگهداری بلندمدت در محیط بیرون باعث کهنگی آن شود و طعم و بوی نامطلوبی را ایجادکند. بو وطعم گردو دوراه اساسی برای تشخیص سلامت آن و عدم کهنگی است ( بعد از خریداری درنظر داشته باشید که حتما آن را در محیط سرد نگهداری کنید).

 

وجود حشره در آجیل

ممکن است در اثر فساد یا کهنگی در آجیل حشراتی موجود باشند و باعث ایجاد حفره‌هایی شوند، بنابراین هم به تازه بودن و هم به عدم وجود حفره و حشره در هنگام خرید باید دقت کرد. گرما و رطوبت دو عامل بسیار مخرب در ایجاد این موارد هستند.

نکات خرید آجیل

خرید آجیل به صورت  بسته‌بندی یا باز

تشخیص رعایت استاندارد‌ها، تازگی و سلامت آجیل آن‌طور که به نظر می‌رسد، کارساده‌ای نیست. بنابراین بهتر است یک راه‌حل کلی و مفید برای این مساله پیداشود. ایمن‌ترین راه خرید آجل به صورت بسته‌بندی است، دراین شرایط سلامت موادغذایی و مواد به کاررفته درآن چک می‌شود و تاریخ تولید و انقضا برروی آن قید شده، در شرایط استاندارد نگهداری می‌شود و می‌توان نسبت به ایمن آن آسوده خاطر بود.

بنابراین بهتر است تاحدممکن از خرید آجیل‌های فله‌ای به ویژه درمورادی که توسط دست‌فروش‌ها و درکنار خیابان به فروش می‌رسند، خودداری کنید. درنظر داشته باشید که آجیل مانده می‌تواند سم آفلاتوکسین تولید کند و این ماده به شدت سرطان‌زا و آسیب‌زننده است. این نوع خرید باعث می‌شود، نه تنها از فوایدی که قراربود در اثر مصرف آجیل برای شما ایجاد شود، محروم شوید، بلکه مواد مضری هم به بدنتان وارد می‌شود، که قطعا معامله‌ی خوبی نیست. درنهایت اگر قصد خرید آجیل را به صورت فله‌ای دارید، حتما از فروشگاه معتبری این‌کار را انجام دهید .

 

یکدست بودن آجیل

آجیل‌ها بسته به نوع و شکل خود، باید به صورت یکدست ( در اندازه و شکل همسان) ارائه شوند. آجیل‌هایی که از این همسانی تقریبی برخوردار نیستند، به این معنا است، که آجیل مخلوط است و از چند نوع تشکیل شده که می‌توان کیفیت کلی آن را زیرسوال ببرد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنما
close slider