واردات ابزارآلات صنعتی

واردات ابزارآلات صنعتی به چه صورت است؟

 

واردات ابزارآلات صنعتی : واردات در حقیقت به فرایندی گفته می‌شود که طی آن خرید کالا و یا مواد اولیه، از کشورهای خارجی صورت می‌گیرد و سپس کالای مورد نظر و یا مواد اولیه خریداری شده، به کشور مقصد وارد می‌شود. این کار از طریق درگاه‌های گمرکی انجام می‌گیرد. به طور معمول افراد و یا شرکت‌های مختلف از واردات یک کالا انگیزه‌های مختلفی دارند. از جمله این اهداف می‌توان به کسب درآمد اشاره کرد.

تامین مواد اولیه، وارد کردن تجهیزات مورد نیاز کشور و… از دیگر اهداف برای واردات کالاها و ابزارها است. وارد کردن هر گونه کالا از جمله ابزارآلات صنعتی به کشور، نیازمند تجربه و تخصص بالایی است و لازم است وارد کنندگان این محصولات، چند مرحله را پشت سر هم طی کنند. از جمله این مراحل می‌توان دریافت کارت بازرگانی، انتخاب کالای مورد نظر و بررسی فروشندگان آن، در خواست پیش فاکتور از فروشنده، محاسبه هزینه‌های واردات و … را نام برد. در این مقاله قصد داریم به بیان این مراحل در واردات ابزار آلات صنعتی بپردازیم.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> شرکت های بازرگانی صادرات و واردات

 

دریافت کارت بازرگانی

برای انجام واردات ابزارآلات صنعتی در گام اول، لازم است وارد کننده این قطعات، نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام نماید. نکته قابل ذکر در این مرحله این است که وارد کردن قطعات، لوزام و تجهیزات و ابزار در صورتی که مورد نیاز واحدهای تولیدی باشند و تنها به استفاده یک کارخانه اختصاص داشته باشند فعالیت تجاری محسوب نخواهند شد. بنابراین این دسته از وارد کنندگان نیازی به دریافت کارت بازرگانی نخواهند داشت. پس تنها لازم است که این افراد، موافقت و یا تاییدیه وزارت صنعت و معدن را در اختیار داشته باشند.

 

انتخاب و بررسی کالاهای وارداتی و فروشندگان آن‌ها

شما به عنوان وارد کننده ابزارآلات صنعتی باید در این گام به چند نکته توجه داشته باشید. از جمله این موارد می‌توان به این نکات اشاره کرد که آیا واردات ابزارآلات مورد نظر شما مجاز است؟ به چه مجوزهایی نیاز دارید؟ هزینه واردات ابزارآلات صنعتی چه میزان است؟ آیا واردات این ابزار مشمول تعرفه ترجیحی می‌شود یا خیر؟ آیا ابزارآلات مورد نظر شما استانداردهای اجباری را دارد یا خیر؟

 

درخواست پیش فاکتور از فروشنده ابزارآلات صنعتی

پس از انتخاب کشور و فروشنده مناسب برای واردات ابزار مورد نیاز خود، باید در مورد بسیاری از موارد با فروشنده مذاکره کنید. از جمله این موارد می‌توان به قیمت ابزارآلات صنعتی مورد نظر، نوع حمل و نقل این ابزار، روش پرداخت هزینه و یا زمان بندی آن‌ها، نوع بیمه، زمان ارسال کالا، ضمانت‌های لازم و… اشاره کرد. پس از انجام این مذاکره، پیش فاکتور که در اصطلاح به آن پروفرما نیز گفته می‌شود آماده خواهد شد.

 

محاسبه هزینه‌های واردات

پس از اینکه به اطلاعاتی دقیق در مورد قیمت ابزارآلات صنعتی مورد نظر خود دست یافتید و نوع حمل و نقل کالا و نحوه پرداخت آن را نیز در نظر گرفتید می‌توانید تمامی هزینه‌های واردات ابزارآلات صنعتی را برآورد کنید. هم‌چنین برای انجام این واردات باید ارز تهیه کنید. ارز مورد نیاز خود برای واردات را می‌توانید به صورت آزاد و یا مبادلاتی و یا ارز نیمایی و یا ارز حاصل از صادرات فراهم کنید.

در صورتی که ابزارآلات صنعتی مورد نظر شما از جمله ابزارهای مورد نیاز کشور باشد می‌توانید از ارز مبادلاتی استفاده کنید. این ارز توسط دولت عرضه می‌شود و قیمت کم‌تری هم دارد. اما نکته قابل توجه این است که تنها برای تامین کالاهای اساسی است و به طور ویژه، برای واردات از برخی از کشورهای خاص در نظر گرفته شده است.

 

ثبت سفارش در وزارت بازرگانی و دریافت مجوزهای مورد نیاز

برای واردات ابزارآلات صنعتی باید در سامانه تجارت به صورت اینترنتی ثبت نام کنید. این سامانه کالاهای نیازمند مجوز را بررسی می‌کند. از طرف دیگر برای دریافت ارز، نیاز به ثبت سفارش در این سایت دارید.

 

عقد قرار داد با شرکت‌های باربری، بیمه، بازرسی

بر اساس نوع قرارداد، این امکان وجود دارد که مسئولیت تمام و یا بخشی از موارد در این گام بر عهده فروشنده کالا باشد. اما در صورتی که این کار بر عهده وارد کننده باشد باید با شرکت‌های باربری و پست مذاکره کنید و با شرکت‌های بیمه، بازرسی و .. نیز قرار دادی منعقد نمایید.

 

دریافت اسناد حمل و نقل و بررسی آن‌ها

اسناد حمل به طور معمول توسط فروشنده کالا و یا بانک، به خریدار و یا وارد کننده تحویل داده می‌شود. این اسناد برای ترخیص کالا ضروری هستند. چنانچه این اسناد مطابق خواست خریدار نباشد مشکلاتی در ترخیص کالاهای وی، ایجاد خواهد شد. بنابراین در ابتدا تصاویر اسناد به صورت فکس و یا ایمیل برای وارد کننده ارسال می‌شود تا وی مغایرت‌های احتمالی کالاها را بررسی کند.

 

ورود ابزار آلات صنعتی مورد نیاز به گمرک و تکمیل اظهارنامه واردات

وقتی ابزارآلات مورد نظر شما به گمرک وارد شد باید اظهارنامه وارداتی را تکمیل کنید. برای ثبت و تکمیل این اظهارنامه به کارت بازرگانی، قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، گواهی مبدأ، فاکتور نهایی، اعلامیه تامین ارز، پروفرما، مجوز ثبت سفارش، لیست عدل بندی، بیمه نامه، پروانه بهره برداری، بروشور، مجوزهای قانونی، پروانه صادراتی و .. نیاز خواهید داشت.

 

دریافت برگ سبز گمرک

برای بازرسی محموله‌های مختلف، در این گام، سه مسیر طراحی شده است که عبارتند از مسیر سبز، زرد و قرمز. ضوابط بازرسی در هر یک از این سه مسیر، متفاوت است. در مسیر سبز، تنها مجوزها بررسی می‌شوند و اظهارنامه واردات پذیرفته می‌شود. در مسیر زرد، علاوه بر مجوزها، اسناد حمل و هم‌چنین هماهنگی میان آن‌ها نیز مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. در مسیر قرمزی که برای ترخیص کالا از گمرک در نظر گرفته شده است مجوزها و اسناد بررسی می‌شوند و از طرف دیگر خود کالای وارد شده نیز به صورت فیزیکی، مورد بازرسی قرار می‌گیرد. انتخاب هر یک از این سه روش، بر اساس سوابق وارد کننده، نوع محموله وارداتی و … در نظر گرفته می‌شود.

حتما بخوانید : برگ سبز گمرکی چیست ؟

 

ترخیص کالا از گمرک

پس از اینکه توانستید سند ترخیص را اخذ کنید، مجوز بارگیری ابزارآلات صنعتی مورد نظرتان صادر می‌شود. بنابراین باید هزینه‌های مربوط به انبارداری را نیز پرداخت نمایید. پس از پرداخت این هزینه‌ها، بیجک انبار برای شما صادر می‌شود. بنابراین می‌توانید وسیله حمل و نقل خود را برای بارگیری به داخل گمرک هدایت کنید و ابزارآلات صنعتی مورد نظر خود را به دست آورید.

مطالب مرتبط

فهرست