شرکتهای صادرات ، واردات و ترخیص کالا
آموزش صادرات و واردات

واردات از چین

21 نکته مهم در خرید از چین و ارسال به ایران

حجره دار و بارفروش

واردات از چین چه مراحلی دارد؟

 

چین بزرگترین شریک تجاری ایران است، به همین دلیل عمده واردات کالا کشورمان از کشور چین صورت می‌گیرد، ضمن اینکه واردات کالا از چین به دلیل قیمت پایین کالاها، سود مناسبی به همراه داشته و بازدهی خوبی در کسب و کار دارد. در این مقاله به واردات کالا از چین می‌پردازیم.

 

نگاهی به واردات کالا از چین

برای این که واردات موفقی از چین به ایران داشته باشید، نیاز است که برخی نکات را در این زمینه دانسته و رعایت کنید. در این بخش نگاهی به نکات مهم واردات از چین خواهیم داشت.

واردات از چین و انتخاب کالای مناسب

هدف و انتخاب کالا ( چه کالاهایی از چین وارد کنیم ؟ )

کالاهای چینی دارای کیفیت‌های مختلفی هستند، اما همه آنها یک ویژگی مشترک دارند و آن قیمت مناسب است، به همین دلیل هم تجارت با کشور چین می‌تواند بسیار سودآور باشد، یکی از مهمترین دلایل موفقیت شما به عنوان یک تاجر در واردات کالا از چین انتخاب کالای مناسب برای تجارت است، بهترین راه برای انتخاب درست کالای وارداتی بررسی نیاز بازار در ایران است.

در کنار انتخاب درست باید قوانین وارداتی به کشورمان را نیز بدانید و کالایی که برای واردات انتخاب می‌کنید مطابق با قوانین جمهوری اسلامی باشد.

 

شناسایی فروشندگان و تامین کننده گان و سایت‌های معتبر

نکته مهم بعدی که باید به آن اشاره کنیم شناخت فروشندگان کالای مورد نظر در کشور چین است، این که تامین کننده کالا را به خوبی بشناسید و با کارخانه های قابل اعتماد وارد معامله شوید تا کاهش ریسک خرید را در پی داشته باشد. این که فروشنده استانداردهای کیفی مورد نیاز شما را تامین می‌کند و یا قوانین صادراتی چین در مقابل کالای انتخابی شما چیست از جمله مسائل دیگری است که در واردات از چین به ایران باید به آن فکر کنید.

 

مشاوره قبل از انجام خرید

بهتر است که قبل از اقدام به خرید کالا از چین حتما در این رابطه با افراد با تجربه مشورت کنید، در مورد نحوه خرید، معاملات در چین، دریافت نمونه کالا و … می‌تواند دید شما را برای تصمیم‌گیری کاملا باز کند.

موارد دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها بپردازید، از جلمه بررسی کیفیت ، حمل و انتقال ارزان و مطمئن و … مواردی است که باید قبل از واردات از چین آنها را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید اولین تجارت های خود را با مذاکره و مشارکت افراد و شرکت های متخصص در امور تجاری ( شرکت واردات از چین )  انجام دهید.

 

بستن قرارداد معتبر

قرارداد بستن یکی از مهمترین قدم‌های شما برای واردات از چین است، باید نحوه مذاکره و عقد قرارداد با تامین کننده کالا را بدانید، این که چه مفادی باید در قرارداد ذکر شود نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد از جمله مبلغ قرارداد، نحوه انتقال، مشخص بودن شرایط تحویل کالا و … .

خرید از چین و روش های حمل و نقل

بهترین انتخاب برای حمل و نقل و واردات کالای چینی

روش حمل و نقل کالا تاثیر زیادی در هزینه‌ها خواهد داشت، انتخاب بهترین راه می تواند میزان سود حاصله را بیشتر کند، انتخاب کارگوی مناسب در این زمینه می تواند کاهش ریسک های تجاری، آسان تر شدن نقل و انتقالات مالی، پوشش نیاز مشتری و … را در بر داشته باشد.

 

آشنایی با مراحل ترخیص کالا و امور مربوط به گمرک

در آخرین مرحله از واردات کالا از چین باید به ترخیص کالا و قوانین استانداردهای گمرک کشور بپردازیم، یک تاجر باید اطلاعات به روزی در زمینه مراحل ترخیص کالا و امور گمرکی داشته باشد.

 

مراحل واردات کالا از چین

شرکت‌های فروشنده در چین به مونتاژ کننده، شرکت‌های بزرگ و کوچک و شرکت‌های وارد کننده تقسیم می‌شوند، برای این که بتوانید بهترین خرید را داشته باشید بهتر است در مراحل ابتدایی و برای شناخت کافی با شرکت‌های واسطه وارد معامله شوید، این کار ریسک کمتری به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از قدم‌های بسیار مهم تسلط کافی به مشخصات فنی و لیست قیمت کالا است، برای این کار می‌توانید با شرکت‌های مختلف چینی وارد مذاکره شوید و بعد از چانه زنی‌ها، یک شرکت را برای خرید کالا در نظر بگیرید.

معمولا بعد از انتخاب کالا و شرکت مورد نظر و قبل از عقد قراداد بهتر است که نمونه کالا را برای بررسی دقیق‌تر درخواست کنید، برخی از کالاها برای دریافت مجوز واردات نیاز به تامین استانداردهایی در داخل کشور دارند در صورت تایید کالا و توافق بر سر قیمت قراداد عقد شده و پیش فاکتور دریافت می‌شود، اطلاع از تعرفه گمرکی، شرایط واردات و اقدام برای دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح  قدم بعدی شما خواهد بود.

 

ترخیص کالای وارداتی از چین

یکی دیگر از مهمترین مراحلی که در واردات باید مورد توجه قرار گیرد، ترخیص کالا از گمرک است، مراحل مربوط به ترخیص کالا نیز تشریفات خاص خود را دارد، می‌توانید با شرکت های بزرگ انجام خدمات ترخیص کالا در این زمینه همکاری کنید تا مسیر را راحت‌تر طی کنید.

انتخاب روش حمل و نقل مناسب، روش‌های بیمه کردن بار، ترخیص کالا و حمل آن تا مقصد از جمله موارد دیگری است که در این بخش به آنها پرداخته می‌شود.

قیمت تمام شده کالا بستگی زیادی به روش‌های حمل و نقل و ترخیص خواهد داشت، بنابراین برای انتخاب بهترین  روش باید بررسی‌های زیادی انجام گیرد و با شرکت های مختلفی در این زمینه وارد مذاکره شد.

 

نکات مهم خرید از چین و ارسال به ایران

در این بخش به بیان برخی نکات مهم در واردات کالا از چین می‌پردازیم.

 •  مهم‌ترین شرایط واردات جنس از چین داشتن مجوز و استانداردهای مربوط به واردات کالا و ارائه اسناد حمل و نقل است.
 •  یکی از مهمترین قدم‌های شما در واردات اخذ کارت بازرگانی است، در این صورت می‌توانید به عنوان تاجر اقدام به اخذ کارت بازرگانی نموده و یا با شرکت های بازرگانی در این زمینه همکاری کنید.  بنابراین ثبت سفارش در وزارت بازرگانی قبل از پرداخت انجام شده و ایران کد و مجوزهای اولیه استاندارد دریافت خواهد شد.
 • مواردی چون هماهنگی حمل و نقل کالا و پیش نویس و اصل اسناد حمل از فروشنده دریافت شده و رسیدن کالا به گمرک و اسناد کشتیرانی‌ها دریافت خواهد شد.
 • از جمله موارد دیگری که قبل از واردات باید مراحل اداری آن طی شده باشد، دریافت اسناد تامین ارز و اسناد بازرسی و دریافت مجوز از سازمان‌های ذیربط است.
 • تامین مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک اقدام بعدی است که بازرگان باید آن را انجام دهد.
 • از آنجایی که واردات کالا یک فرآیند زمان بر و دارای تشریفات بسیار است، بهتر است که در قدمهای ابتدایی در همکاری با یک شرکت بازرگانی متخصص و قابل اعتماد قدم‌های تجارت برداشته شود، در این صورت هم سرعت کار بیشتر است و هم مراحل با هزینه‌های کمتری طی می شود.
 • برای آموزش واردات از چین می توانید در کلاس‌هایی که در این رابطه تشکیل می‌شوند نیز شرکت کنید و با قوانین و مراحل مختلف آشنایی بیشتری پیدا کنید.

 

اهمیت انتخاب کالا در واردات از چین

انتخاب درست کالا می‌تواند باعث موفقیت شما در تجارت شود همچنین یک انتخاب غلط و بدون بررسی‌های مناسب زمینه ساز ورشکستگی یک تاجر خواهد بود، بنابراین آگاهی و داشتن اطلاعات کافی در این زمینه یکی از مهمترین اصول واردات کالا به حساب می آید.

بهتر است برای انتخاب کالا سراغ برندها و کالاهای شناخته شده بروید، کالاهای ناشناخته اگرچه ممکن است به بازار خوبی در کشور مقصد دست پیدا کنند اما معرفی آنها نیازمند زمان و هزینه بسیار است که برای بازرگانان تازه کار، بسیار سخت و تقریبا نشدنی است. پس مهم ترین نکته در خصوص انتخاب کالای وارداتی از چین انتخاب کالای درست و شناخته شده و مورد تقاضای بازار داخلی است.

 

راهکار مفید برای خرید مستقیم از چین

برای این که بتوانید خرید موفقی را تجربه کنید، در این بخش به ارائه برخی راهکارهای مفید در خرید و واردات کالا از  چین می پردازیم.

واردات از چین و نمایشگاه های بین المللی چین

شرکت در نمایشگاه تجاری چین

یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب کالای مناسب، پیدا کردن تامین کنندگان کالا و فروشندگان معتبر، شرکت در نمایشگاه های مهم تجاری کشور چین است، در این نمایشگاه ها شما می توانید با شرکت های بزرگ صادراتی آشنا شوید و با آنها به مذاکره بپردازید، نمایشگاه های تجاری مشهور چین هر ساله در این کشور بر پا می شود، دو مورد از مشهورترین نمایشگاه‌ها به این شرح است:

نمایشگاه واردات و صادرات کانتون

کانتون بزرگترین نمایشگاه منابع کشور چین است، این نمایشگاه دوبار در سال برگزار می شود، این نمایشگاه در سه بخش مجزای الکترونیک ، کالاهای مصرفی و دکوراسیون منزل برپا می‌شود .

 

نمایشگاه جهانی Global Sources Trade

دومین نمایشگاه بزرگ چین نمایشگاه GST است که مشابه نمایشگاه کانتون و با حضور بسیاری از همان غرفه‌داران همه ساله در هنگ کنگ برگزار می‌شود.

تمرکز این نمایشگاه روی دسته بندی کالاهای خاص است، در صورتی که به دنبال خرید لوازم خاص، مد و پوشاک هستید این نمایشگاه بسیار مناسب است.

حضور در هر دو نمایشگاه رایگان است اگرچه برای پروازهای هتل ، مترجم و غیره مجبور به پرداخت هزینه هستید ولی این راه می‌تواند یک سرمایه گذاری کوچک برای مخاطبی باشد که می‌تواند با تولید کنندگان محلی ارتباط برقرار کرده و به خرید مستقیم از چین بپردازد.

 

حضور در بازار عمده فروشی

یکی دیگر از راه‌های واردات کالا از چین خرید از عمده فروشی‌ها است، در این عمده فروشی‌ها کالاها با قیمت‌های بسیار پایین و کیفیت مناسب وجود دارد،  به عنوان مثال ، بازار Yiwu بزرگترین بازار عمده فروشی در جهان است. بر خلاف نمایشگاه های تجاری ، در این فروشگاه شما می توانید کالاها را از هر لحاظ به طور فیزیکی بررسی کنید چرا که  کالاها در قفسه‌ها چیده شده و فروخته می‌شوند، بنابراین می توانید از طریق دیدن و بررسی کالا، کیفیت محصول را بررسی کرده و کالای مورد نظر را انتخاب کنید. این بازارها به جز در زمان تعطیلات چینی باز هستند و برای حضور در آنها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

واردات چین و سایت های اینترنتی چینی

جستجوی تامین کنندگان کالای چینی در اینترنت

این روش برای کسانی مناسب است که امکان پرواز و سفر به چین را ندارند، استفاده از پتانسیل شبکه های اجتماعی و اینترنت بهترین راه آشنایی با شرکت‌های بزرگ چینی جهت واردات است.  شما می توانید یک جستجوی کلی در Google انجام داده و  تأمین کنندگان را به راحتی پیدا کنید.

سایت های بسیاری وجود دارند که می توانید کالاهای مورد نظر خود را از آنها تهیه کنید این سایت‌ها  عبارتند از :

 •  Alibaba
 •  GlobalSource
 •  DH Gate
 •  AliExpress

در حالی که هر سایت کمی از لحاظ نحوه خرید و سفارش و ارسال آن متفاوت عمل می‌کند، اما شما به آسانی می‌توانید از آنها برای تامین کالای مورد نیاز خود استفاده کنید.

 

بررسی نمونه کالا قبل از عقد قرارداد

فراموش نکنید که برای واردات کالا نیاز به تامین برخی استانداردها از نظر کیفی و فنی دارید، پس بهتر است که از شرکت مورد نظر حتما نمونه کالا تهیه کنید، این کار در اکثر مواقع هزینه بر است اما ریسک خطر را کاهش می‌دهد.

 

قراداد دریافت کالا

یک نکته بسیار مهم در مورد سفارش کالا وجود دارد و آن سفارش کالا با تمام جزئیات مورد نیاز است، تمام جزئیات از جمله اندازه، رنگ، ضخامت، مواد اولیه، نوع بسته‌بندی و غیره باید با کارخانه هماهنگ شده و مشخص باشد.

 

شرایط پرداخت را مشخص کنید

یکی دیگر از مواردی که باید آن را با فروشنده تمام کنید شرایط پرداخت سفارش است، از جزئیات پرداخت و فاکتور غافل نشوید، بهتر است که یک قراداد رسمی و کتبی با تمام جزئیات در اختیار داشته باشید. معمولا بین 20 تا 30 درصد مبلغ نهایی سفارش در ابتدا به عنوان پیش پرداخت دریافت می‌شود. نحوه تسویه حساب کامل بستگی به مذاکرات و توافق دو طرف خواهد داشت.

انتخاب بهترین مسیر حمل

یک نکته بسیار کاربردی در واردات کالا از چین پرداختن به روش حمل و نقل است، در حال حاضر حمل و نقل دریایی بهترین روش حمل و نقل و ارزانترین روش محسوب میشود، در صورتی که حجم زیادی از کالاها را وارد می‌کنید بهتر است از این روش برای حمل و نقل استفاده شود.

 

جمع‌بندی نهایی واردات چین به ایران

همانطور که مشاهده می‌کنید واردات کالا از چین اگرچه بسیار سودآور است اما مراحل مختلفی را شامل می شود که رعایت آنها تضمین کننده موفقیت بازرگان در این رابطه خواهد بود. شناخت دقیق بازار مبدا و مقصد و همچنین راه‌های تجارت باعث می‌شود که بتوانید تجارت موفقی را تجربه کنید.

پیشنهاد ما این است که در ابتدای راه حتما تمام کارها را با مذاکره و مشورت شرکت های بازرگانی انجام دهید تا زمانی که به مراحل واردات کاملا مسلط شده و بتوانید به شکل مستقل کار را ادامه دهید. ضمن این که شناخت دقیق از تامین کنندگان کالا، اخذ مجوزهای لازم برای واردات، تامین ارز و بررسی نیاز داخلی قبل از اقدام به تجارت از جمله موارد دیگری است که باید به آنها توجه داشته باشید.

تبلیغات در نئوفارم

نئوفارم

هدف نئوفارم افزایش دانش کشاورزان و دامداران در حوزه های خود و همچنین صادرکنندگان ، بازرگانان و ... می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا