واردات اسباب بازی

واردات اسباب بازی به چه صورت است؟

 

واردات کالا یکی از تجارت‌های پر سود است، اما پیش از هر اقدامی لازم است اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. در میان کالاهای وارداتی در کشور اسباب بازی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در واقع می‌توان گفت که ایران یکی از بزرگترین کشورهای وارد کننده اسباب بازی است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را در مورد واردات اسباب بازی در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> لیست شرکتهای واردکننده کالا

 

اهمیت واردات اسباب بازی

با وجود اینکه در داخل کشور شرکت‌های زیادی در زمینه تولید اسباب بازی فعالیت دارند، باز هم میزان نیاز کشور بیشتر از تولیدات داخلی است و به همین دلیل است که بسیاری از تجار در زمینه واردات اسباب بازی فعالیت دارند. اسباب بازی از لوازمی است که مورد استفاده کودکان قرار می‌گیرد، به همین دلیل سالم بودن آن اهمیت بسیار زیادی دارد تا سلامت جسمی و روانی کودک از این طریق به خطر نیفتد.

از سال ۱۳۸۲ تمام اسباب بازی‌های وارداتی لازم است دارای استانداردهای لازم باشند و در صورتی که شناسنامه یا هولوگرام نداشته باشند جهت بررسی بیشتر به آزمایشگاه پژوهشکده وزارت نیرو ارسال می‌شوند. در این آزمایشگاه رنگ، مسائل بهداشتی و ایمنی اسباب بازی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این پروسه روند ترخیص را طولانی‌تر کرده و باعث ایجاد هزینه‌های اضافی می‌شود. بنابراین در صورتی که در زمینه واردات اسباب بازی فعالیت می‌کنید بهتر است قبل از هر چیز از استاندارد و سلامت کالاهای وارداتی مطمئن شوید. هم چنین لازم است اطمینان حاصل کنید که علاوه بر کیفیت فیزیکی، این لوازم بازی مطابق با فرهنگ ایرانی-اسلامی باشند.

واردات اسباب بازی تجارتی پر سود

چرا واردات اسباب بازی یک تجارت پر سود است؟

همانطور که قبلا گفته شد شرکت‌های زیادی در داخل کشور به تولید اسباب بازی می‌پردازند،‌ اما این میزان تولید جوابگوی نیازهای جامعه نیست و نیاز به واردات لوازم بازی کودکان وجود دارد. همچنین ممکن است قیمت تمام شده اسباب بازی‌های ایرانی برای مصرف کنندگان بیشتر از کالاهای خارجی باشد، چرا که تأمین مواد اولیه و قطعات اسباب بازی‌های تولید داخل برای تولید کنندگان هزینه بیشتری خواهند داشت. از طرف دیگر بسیاری از والدین معتقدند که اسباب بازی‌های خارجی علاوه بر قیمت کمتر، کیفیت بالاتری نیز دارند و به همین دلیل خرید اسباب بازی‌های خارجی را ترجیح می‌دهند.

همچنین دریافت مجوزها واستانداردهای لازم برای تولید اسباب بازی در داخل کشور یک فرآیند پیچیده و پرهزینه است و بسیاری از تولیدکنندگان داخلی موفق به کسب استانداردهای لازم نخواهند شد و ترجیح می-دهند در زمینه دیگری به تولیدات بپردازند. این عوامل سبب شده است که واردات لوازم بازی کودکان یک تجارت پربازده باشد.

 

مراحل ترخیص و واردات اسباب بازی

واردات هر کالایی شرایط و مراحل خاصی دارد که بخشی از آن مربوط ترخیص کالا در داخل کشور است. یکی از مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا پرداخت تعرفه واردات است. تعرفه واردات اسباب بازی مبالغ حقوقی و گمرکی است که لازم است برای انتقال از گمرک پرداخت شود. یکی دیگر از هزینه‌ها نیز عبارت است از پرداخت ارزش افزوده که باید پرداخت شود. شما به عنوان یک وارد کننده لازم است مجوزهای ترخیص و واردات کالا را از قبل اخذ کرده باشید و این اسناد و مدارک را به گمرک ارائه دهید.

پیشنهاد می‌شود برای ترخیص کالاهای وارداتی خود از جمله اسباب بازی، انجام این مراحل و پروسه اخذ مجوزهای مربوطه را به یک شرکت ثالث بسپارید. این شرکت‌ها که به شرکت‌های بازرگانی ترخیص کالا موسوم هستند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات ترخیص را انجام می‌دهند و شما قادر هستید کالاهای ترخیص شده را به انبارهای خود انتقال دهید.

 

تعرفه واردات اسباب بازی

تعرفه واردات اسباب بازی از جمله تعرفه‌های ارزشی ثابت محسوب می‌شود. تعرفه‌های ارزشی از تعرفه‌هایی هستند که لازم است با توجه به ارزش کالای وارد شده پرداخت شوند؛ به این ترتیب کالای وارد شده هرچقدر بیشتر ارزش داشته باشد تعرفه بیشتری نیز به آن تعلق می‌گیرد. تعرفه ثابت نیز بر اساس وزن کالا محاسبه می‌شود؛ بنابراین تعرفه ترخیص و واردات اسباب بازی ترکیبی از این دو نوع تعرفه است که به نام تعرفه مرکب نیز شناخته می‌شود.

در ادامه به معرفی کد تعرفه برخی از اسباب بازی‌های وارداتی خواهیم پرداخت. کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اسباب بازی‌های چرخ دار نظیر سه چرخه و روروک و همچنین پازل‌ها ۹۵۰۳۰۰۹۰ است. دیگر انواع اسباب بازی از هر جنسی که باشند در ردیف تعرفه ۹۵۰۳۰۰۱۰ قرار می‌گیرند. این موارد ۲۶ درصد حقوق ورودی خواهند داشت، اما چون سود بازرگانی این کالاها در ذیل گروه ۱۰ قرار می‌گیرد و سود بازرگانی آن دوبرابر محاسبه می‌شود، حقوق ورودی آن به ۴۸ درصد تبدیل شده و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

اسباب بازی‌هایی که دارای کنترل از راه دور هستند دارای کد تعرفه ۹۵۰۳۰۰۱۰ هستند. لازم به ذکر است که کلیه اسباب بازی‌ها باید دارای استانداردهای معتبر باشند و در غیر این صورت لازم است مجوزهای لازم جهت واردات اخذ گردد و اسباب بازی‌های وارد شده تحت نظر سازمان ملی استاندارد مورد بررسی قرار بگیرند و سپس ترخیص شوند.

اسباب بازی های غیر مجاز

اسباب بازی‌هایی که واردات آنها ممنوع است

عمده اسباب بازی‌های وارداتی از کشورهای قطر، چین، تایوان، ویتنام و ترکیه وارد می‌شوند. به دلیل مغایرت با مسائل فرهنگی و مذهبی واردات برخی از لوازم بازی کودکان ممنوع است و در صورت عدم توجه به این موضوع، اسباب بازی‌های ممنوعه وارد شده توسط نهادهای ذیربط مصادره خواهند شد. برخی از اسباب بازی-هایی که واردات آنها ممنوع است عبارتند از:

  • عروسک‌ها یا اسباب بازی‌هایی که دارای آوازهای غربی هستند
  • ترخیص عروسک‌هایی نظیر باربی که مسائل غیر اخلاقی را رواج می‌دهند
  • عروسک‌هایی که تفاوت‌های جنسیتی به وضوح در آنها قابل مشاهده است
  • ربات‌هایی که آواز یا ابزارهای خشونت آمیز دارند
  • پازل‌های دارای تصاویر غیر اخلاقی و برهنگی
  • ماسک‌های وحشتناک
  • اسباب بازی‌هایی که بسته بندی آنها دارای تصاویر نامناسب است.

 

جمع بندی

واردات اسباب بازی از جمله مواردی است که به دلیل کمبودهای موجود در داخل کشور مورد توجه تجار قرار گرفته است. واردات لوازم بازی کودکان مانند واردات دیگر کالاها نیازمند طی کردن مراحل و شرایط مختلف است. به همین دلیل واردات انواع کالاها از جمله اسباب بازی بهتر است به شرکت‌های بازرگانی ترخیص کالا سپرده شوند. در این مطلب اطلاعاتی در زمینه واردات اسباب بازی و مراحل آن در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم مطالب این صفحه برای شما مفید واقع شده باشد.

 

مطالب مرتبط

فهرست