واردات تجهیزات شبکه و سرور

واردات تجهیزات شبکه و سرور

 

واردات تجهیزات شبکه و سرور : در حال حاضر از اینترنت استفاده‌های خانگی و تجاری زیادی می‌شود. بخش وسیعی از فعالیت‌های ارتباطی سازمان‌های مختلف و موسسات، از طریق اینترنت انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که برای برقرار نمودن ارتباط میان دو یا چند کامپیوتر نیاز به استفاده از برخی تجهیزات داریم که در اصطلاح به آن‌ها تجهیزات شبکه گفته می‌شود. این دسته از تجهیزات، انوع مختلفی دارند و از طرف دیگر، هر کدام برای کاربردی خاص در نظر گرفته  شده‌اند. به جز تجهیزات شبکه برای برقرای ارتباط میان سیستم‌ها نیاز به سرور نیز احساس می‌شود.

نکته قابل ذکر این است که در حال حاضر، در کشور ایران، تولید این تجهیزات به صورت کاملا محدود انجام می‌شود. بنابراین نیاز به واردات تجهیزات شبکه و سرور داریم. پیش از پرداخت به موضوع واردات تجهیزات شبکه و سرور لازم است به معرفی این تجهیزات اقدام کنیم و سپس ضرورت واردات تجهیزات شبکه و سرور را بیان نماییم. بنابراین در ابتدا به توضیح مختصر پیراموان این موارد خواهیم پرداخت.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> لیست شرکتهای بازرگانی بین المللی

 

معرفی شبکه و سرور و لزوم واردات تجهیزات شبکه و سرور

شبکه را می‌توان به طور کلی، مجموعه‌ای از کامپیوترها، سخت افزارها و نرم افزارها در نظر گرفت که با یکدیگر متصل شده‌اند و از این طریق دارای این امکان هستند که ارتباط را برای کاربران فراهم نمایند. نکته قابل ذکر این است که شبکه کردن این سیستم‌ها موجب می‌شود تا چند مزیت عمده شکل بگیرد.

از جمله این مزایا می‌توان به این مورد اشاره کرد که قابلیت به اشتراک گذاشتن منابع موجود از طریق شبکه شدن سیستم‌های کامپیوتری فراهم خواهد شد. بنابراین کاربران این دستگاه‌ها می‌توانند از منابع مشترک موجود استفاده کنند. انجام این کار هم‌چنین باعث می‌شود تا محدودیت‌های جغرافیایی و فاصله‌ها از بین برود.

در صورت شبکه شدن کامپیوترها، مبادله اطلاعات به نحوی دقیق و با سرعت بسیار بالا انجام خواهد شد. شبکه شدن کامپیوترها کمک می‌کند تا تا صرفه جویی در هزینه‌ها انجام شود و از این طریق بسیاری از هزینه‌ها کاهش یابد. هم‌چنین انجام این کار به افزایش امنیت در برقراری ارتباط کمک می‌کند. اما برای اینکه بتوانیم کامپیوترهای مختلف را به یکدیگر متصل نماییم و از این مزایا بهره مند گردیم به تجهیزات شبکه نیاز داریم. پس نیاز به واردات تجهیزات شبکه و سرور، یک نیاز اساسی است.

نیاز به ترخیص کار داری ؟ >>> لیست شرکت های ترخیص کالا

انواع تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه در حال حاضر در انواع مختلف سازمان‌ها از جمله شرکت‌های تجازی و غیر تجاری، کتابخانه‌ها، گم نت‌ها، کافی نت‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این کسب و کارها به نوع خاصی از تجهیزات شبکه نیاز دارند. این دسته از تجهیزات را می‌توان به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از: تجهیزات فعال شبکه و تجهیزات غیر فعال شبکه.

برای اینکه بتوانید به واردات تجهیزات شبکه و سرور دست بزنید لازم است تجهیزات فعال و غیر فعال در این حوزه را به طور کامل بشناسید. از جمله رایج‌ترین این تجهیزات، کارت شبکه اترنت است. این کارت یک پورت ورودی استاندارد در سیستم‌های کامپیوتری مدرن است. دیتاسنترها، خدمات شبکه و هم‌چنین دستگاه‌هایی که تضمین کننده تحویل داده‌ها هستند نیز از دیگر انواع این تجهیزات به شمار می‌روند.

 

تجهیزات فعال شبکه

به سخت افزارهایی که در آن‌ها فعالیت الکترونیکی انجام می‌شود و سپس اطلاعات ورودی آن‌ها با توجه به شرایط دستگاه، پردازش و منتقل می‌گردد، تجهیزات فعال شبکه گفته می‌شود. این دسته از تجهیزات شامل انواعی از سوئیچ‌ها، روترها، مبدل‌های فیبر نوری، کارت شبکه، انواعی از سرورها، انواعی از فایروال‌ها و … هستند.

 

تجهیزات غیر فعال شبکه

این تجهیزات، غیر قابل برنامه ریزی هستند و برای راه انداری، نیازی به برق ندارند. از جمله این تجهیزات می‌توان انواعی از کابل‌ها، کانکتورها، داکت‌ها، فیبر نوری، رک شبکه و … را نام برد. در حقیقت، این تجهیزات بخش‌هایی هستند که برای نصب سیستم‌ها و پیکربندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی، تقاضا برای ارتباط با اینترنت افزایش قابل توجهی یافته است و بسیاری از کسب و کارها فعالیت‌های تجاری و یا خدماتی خود را به فضای اینترنت منتقل نموده‌اند. بنابراین نیاز مبرمی به واردات تجهیزات شبکه و سرور احساس می‌شود.

 

سرور چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در شبکه‌های کامپیوتری، همیشه یک کامپیوتر به صورت آنلاین و در دسترس است که تمامی کامپیوترهای دیگر از این دستگاه دستور می‌گیرند تا نیاز شبکه تامین شود. در حقیقت می‌توان گفت هدف اساسی سرور، به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاری و نرم افزاری است. لازم است بدانید که سرورها به دو دسته تقسیم می‌شوند و عبارتند از: سرور اختصاصی و سرور مجازی.

نکته دیگری که باید در این بخش به آن اشاره شود این است که سرورها برای ارائه خدمات خود از مجموعه کاملی از سخت افزارها تشکیل شده‌اند. به این دسته از سخت افزارها، تجهیزات سرور گفته می‌شود. انواع تجهیزات سرور شامل مواردی از قبیل تجهیزات خنک کننده سیستم‌ها، حسگر دما، فیلترهای تصفیه، امنیت فیزیکی، نمایشگر وضعیت، پورت‌ها و… است.

 

واردات تجهیزات شبکه و سرور و موانع آن

همان‌طور که گفته شد امروزه نیاز به واردات تجهیزات شبکه و سرور داریم تا از طریق این امکانات بتوانیم روابط بهتری را ایجاد نماییم. این در حالی است که چند عامل مهم، به عنوان مانع بر سر راه این اقدام، خودنمایی می‌کنند. از جمله این موانع می‌توان تحریم واردات این تجهیزات و هم‌چنین مسیر طولانی واردات تجهیزات شبکه و سرور را نام برد.

 

تحریم واردات تجهیزات شبکه و سرور

در شرایط تحریم همان‌طور که می‌دانید دسترسی ایرانیان به بازارها و برندهای مطرح، مسدود و محدود شده است. بنابراین افرادی که به عنوان وارد کننده تجهیزات شبکه و سرور فعالیت می‌کنند باید یا کالای مورد نظر خود را از فروشگاه‌هایی خریداری نمایند که امکان معامله با ایرانیان را دارند و یا این تحریم‌ها را دور بزنند.

 

مسیر طولانی واردات تجهیزات شبکه و سرور

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد تولید این تجهیزات در داخل به صورت‌های کاملا محدود انجام می‌شود و از طرف دیگر، بسیاری از اقلام، ممنوعیت وارداتی به کشور دارند. در بسیاری از موارد نیز تست و کنترل کیفی این تجهیزات پس از وارد شدن به کشور با سرعتی بسیار کند انجام می‌شود.

نکته‌ای که لازم است در هنگام واردات تجهیزات شبکه و سرور مد نظر قرار دهید این است که باید از وارد کنندگان معتبر بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند.

 

 

مطالب مرتبط

فهرست