آموزش صادرات و واردات

واردات قطعات الکترونیک

16 نکته طلایی در واردات لوازم و قطعات الکترونیک

واردات لوازم و قطعات الکترونیک به چه صورت است؟

 

در حال حاضر واردات لوازم و قطعات الکترونیکی در کشور ما دارای جایگاه ویژه‌ای است. بیشتر این لوازم الکترونیکی از کشورهای دیگر وارد کشور ما می‌شوند، به همین خاطر تمامی افراد و یا شرکت‌هایی که در حیطه لوازم الکترونیک فعالیت می‌کنند باید با روش‌ها و چگونگی واردات این کالاها آشنایی کافی و لازم پیدا کنند.

همچنین بایستی از قوانین و تکنیک‌های مربوط به واردات این محصولات آگاهی داشته باشند. برای آشنایی بیشتر شما با تکنیک‌ها و نحوه واردات لوازم الکترونیک به ایران توضیحاتی خواهیم داد. برای کسب دانش بیشتر در این باره تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید و مطالب ارائه شده را با دقت مطالعه کنید.

حتما بخوانید : واردات از چین

 

نحوه واردات لوازم الکترونیک به کشور

به صورت کلی می‌توان گفت، واردات لوازم و قطعات الکترونیک به ایران از دو روش دریایی و هوایی صورت می‌گیرد. به صورت معمول مدت زمانی که جهت واردات این تجهیزات از روش هوایی در نظر گرفته شده است، حدود ۲ هفته  و از روش دریایی حداکثر تا ۴ ماه در نظر گرفته شده است.

اگر لوازمی را قصد داشته باشید از چین به طریق روش هوایی وارد کشور کنید، بایستی حتما یه روز مشخص در هر هفته ارسال بار انجام دهید. اگر فردی نیاز اساسی داشته باشد که کالاهای الکترونیکی‌اش در مدت زمان کمتری به دستش برسد، بایستی هزینه بیشتری جهت تسریع فرآیند پرداخت کند.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> لیست شرکت بازرگانی

 

مزایای واردات قطعات الکترونیک به ایران

امروزه به دلیل پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ارتباطات، لوازم الکترونیک به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ملزومات مرتبط با هر حوزه کاری به شمار می‌رود. به همین خاطر شرکت‌های واردکننده لوازم الکترونیک می‌دانند که اگر بتوانند سفارش‌های خود را با کمترین هزینه دریافت کنند، سود بیشتری در این حوزه کاری خواهند داشت.

امروزه خرید لوازم الکترونیک یکی از حوزه‌های مهم در کسب و کار به شمار می‌رود. افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، بایستی تجربه و تخصص کافی و مورد نیاز را داشته باشند. اما با این حال امکان دارد هنوز هم افرادی تازه کار وجود داشته باشند که با واردات لوازم و قطعات الکترونیک آشنا نباشند. خوب است بدانید که دنیای خرید و فروش قطعات الکترونیکی دنیایی است، پر از استرس و ترس.

 

پارامترهای مهم در واردات لوازم و قطعات الکترونیک به کشور ایران

 

 • استعلام قیمت محصولات الکترونیکی از تامین‌کنندگان اصلی و معتبر سراسر جهان در حوزه خرید و فروش لوازم الکترونیکی یکی از تجربیات و تخصص‌های مورد نیاز این کار به شمار می‌رود. قابل ذکر است، که شما برای واردات لوازم و کالاهای الکترونیکی بایستی هزینه بار و همچنین هزینه گمرک پرداخت کنید. بهتر است برای انجام اینکار اطلاعات کافی و لازم را بدست آورید و با تخصص مورد نیاز اقدام به انجام واردات کنید تا کلاه سرتان نرود و ضرر مالی نکنید. در صورت کسب تجربه و اطلاعات مورد نیاز قبل از واردات لوازم مورد نیاز می‌توانید به این نتیجه برسید که آیا خرید کالاهای الکترونیکی مورد نظر برای شما چه مقدار سود به همراه دارد. آیا محصول مورد نظر شما ارزش وارد کردن به کشور را دارد یا خیر.

 

 • مشاوره در زمینه خرید قطعه الکترونیکی مورد نظر یکی دیگر از نکات مهمی است که در حیطه واردات لوازم الکترونیکی بایستی به آن دقت شود. با انجام مشاوره متوجه خواهید شد که فعالان اقتصادی در حوزه لوازم الکترونیکی چه قطعاتی را بیشتر خریداری می‌کنند و از خرید چه تجهیزاتی صرف‌نظر می‌کنند.

 

 • پارامتر کنترل کیفیت در حوزه واردات لوازم و کالاهای الکترونیک یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین نکات مرتبط با این حوزه به شمار می‌رود. امکان دارد، تعدادی از این لوازم دارای کیفیت خوبی نباشد به همین خاطر بایستی حتما قبل از خرید قطعات الکترونیکی مورد نظر از کمپانی اصلی از کیفیت اصلی قطعه مورد نظر مطلع شد و مطمئن شد که آیا خرید قطعه مورد نظر می‌تواند مناسب باشد یا خیر.

 

 • گارانتی و ضمانت سلامتی کالا یکی دیگر از پارامترهای مهم و اصلی در حوزه واردات قطعات الکترونیک به حساب می‌آید. این ضمانت باید به صورتی باشد که اگر قطعات الکترونیکی خریداری شده در زمان حمل و نقل دچار مشکلاتی گردد، هیچ‌گونه تعهدی از سوی خریدار کالا وجود نداشته باشد. در اینگونه شرایط تامین‌کننده کالا تعهد کند که قطعات و کالاهای الکترونیکی سالم را برای خریداران دوباره ارسال کند. این موضوع در واردات گزینه بسیار حیاتی و مهمی به شمار می‌رود. به صورتی که اگر خریدار در این مورد سهل انگاری کند، سرمایه بسیار زیادی را از دست خواهد داد.

 

 • قیمت مناسب کالاهای خریداری شده جز موارد مهم دیگری به شمار می‌رود که در واردات تجهیزات الکترونیک مهم و حایز اهمیت است. قیمت تجهیزات باید به صورتی باشد که خریدار با سودی مناسب بتواند کالاها را به فروش برساند. پس این موضوع را جدی بگیرید و سرسری از آن رد نشوید.

 

 • دسترسی پیدا کردن به لوازم و تجهیزات کمیاب در کشور، یکی از پارامترهای بسیار مهم در واردات است. اگر توانایی پیدا کردن اینگونه تامین‌کننده‌های تجهیزات الکترونیک را داشته باشید، شک نکنید که بعد از گذر مدتی بسیار کم در حیطه فعالیت و کسب و کار خود به یک برند موفق تبدیل خواهید شد. لازم به ذکر است که این موضوع موجب افزایش درصد مشتریان شما می‌شود. پس اهمیت این پارامتر را در واردات قطعات الکترونیکی جدی بگیرید و بر روی آن زمان بگذارید.

واردات قطعات الکترونیکی

قیمت‌گذاری بر روی قطعات و تجهیزات الکترونیکی وارداتی به چه صورت است؟

 

قیمت‌گذاری بر روی تجهیزات الکترونیکی با در نظر گرفتن پارامترهای مشخص انجام می‌شود. پارامترهای که بر روی قیمت نهایی فروش کالاها تاثیرگذار هستند عبارتند از: قیمت تجهیزات خریداری شده + سود خالص + هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و گمرک کالای مورد نظر. لازم به ذکر است، در صورتی که کالای وارد شده دارای وزن سنگین و حجم بالایی داشته باشد نیازمند مجوز خاص از گمرک بوده و هزینه آن به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

 

قوانین واردات کالای الکترونیکی

 

برای واردات محصولات الکرونیکی به ایران یک سری قوانینی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد:

 • قبل اینکه جنس یا قطعات خارجی را خریداری کنید، بایستی از فروشنده کالای مورد نظر نمونه‌هایی از لوازم را درخواست کنید. به صورت کلی می‌توان گفت که نمونه کارهای موجود و ارسالی از سمت فروشنده می‌تواند تضمین‌کننده کیفیت کالاهای الکترونیکی باشد.

 

 • قبل از انجام واردات قطعات الکتریکی از کشورهای دیگر به ایران، بایستی حتما از اعتبار فروشنده کالا اطمینان کامل بدست آورید. به صورت کلی می‌توان گفت اعتبار فروشنده جز مهم‌ترین نکاتی است که در حوزه واردات تجهیزات الکترونیک باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

 

 • دقت نمایید که اگر محصولات مورد نظر خود را از شرکت‌های اصلی و بدون واسطه خریداری کنید در مورد قیمت می‌توانید پتانسیل بیشتری نسبت به خرید از دلالان و فروشندگان دسته چندم خواهید داشت. پس سعی کنید شرکت‌ها و فروشندگان کالای الکترونیکی که دسته اول هستند را برای مبادلات خود انتخاب کنید.

 

 • پس از پیدا کردن واسطه‌ها یا فروشنده‌های اصلی و انتخاب کالاهای مورد نظر نوبت به آن می‌رسد که راهکارهایی برای کاهش قیمت سایر هزینه‌ها در نظر بگیرید.

 

 • توجه داشته باشید که در صورت واردات قطعه‌های الکترونیکی از سایر کشورها به ایران باید حتما با قواعد و اصطلاحات جهت خریدهای بین‌المللی آگاهی کافی داشته باشید. در غیر اینصورت تحت هیچ شرایطی وارد پروسه خرید کالای الکترونیکی نشوید. تا به حال به وفور مشاهده شده است که به دلیل ندانستن اینگونه اصطلاحات و قواعد شرکت یا شخص مورد نظر ورشکسته شده است. پس این موضوع را جدی بگیرید.

 

نکات مهمی که در هنگام خرید کالاهای وارداتی الکترونیکی باید به آن توجه کرد

 

نکات مهم که باید یک واردکننده قطعات الکترونیکی حتما به آن‌ها دقت کند، عبارت است از:

 • اگر فرد یا نماینده‌ای را به عنوان واسطه در کشورهایی که قصد کالا از آن‌ها را دارید، داشته باشید مسلما قادر خواهید بود کنترل اصولی‌تر و بهتری را بر روی خرید کالاهای الکترونیکی خود داشته باشید. این موضوع در خریدهای اول تجهیزات الکتریکی از کشورهای خارجی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 

 • در خرید محصولات الکترونیکی به هیچ عنوان عجله نکنید. زمان کافی برای خرید کالا وجود دارد، پس دقت داشته باشید تا موقعی که از کیفیت کالای مورد نظر اطمینان حاصل نکردید، پروسه خرید را شروع نکنید.

 

 • اگر قصد دارید، واردات قطعات الکتریکی خود را از کشورهای خارجی به واسطه نمایشگاه‌هایی که سالیانه برگزار می‌گردد، انجام دهید بایستی این نکته را حتما در نظر داشته باشید که شما در این مورد ریسک بسیار بزرگی کرده‌اید. لازم به ذکر است، بیشتر خریدهایی که از طریق نمایشگاه‌ها مخصوصا در کشور چین انجام می‌شود دارای کیفیت مطلوبی نیستند.

 

 • قبل از اینکه اقدام به واردات کالای الکترونیکی از کشورهای دیگر کنید، حتما ابتدا شرایط گمرکی موجود را به صورت دقیق مطلع شوید. لازم به ذکر است که قیمت‌های گمرکی و ترخیص کالا  به صورت دوره‌ای و یا حتی روزانه تغییر خواهند کرد. به همین دلیل بایستی بتوانید بهترین گزینه را برای خرید قطعات الکترونیکی انتخاب کنید.

 

 • فراموش نکنید که سود واردات یک سری لوازم الکتریکی از کشورهایی نظیر چین زیاد است. قیمت این تجهیزات الکترونیکی در ایران بعضا 2 تا 3 برابر قیمت خرید به فروش می‌رسد. اما قبل از واردات کالا از خرج کشور حتما خطرات احتمالی را بسنجید و سپس اقدام به این کار کنید.

 

در این مقاله در مورد تمام پارامترها و نکاتی که باید در واردات قطعات و لوازم الکترونیک بدانید گفته شد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و راهنمای خوبی برای انجام واردات شما باشد.

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا