واردات قطعات و لوازم جانبی خودرو

واردات قطعات و لوازم جانبی خودرو

 

واردات کالا همیشه راهی است تا به وسیله‌ی آن بتوان نیازها و کمبودهای داخل کشور را حل نمود. البته این امر تا جایی لازم و ضروری است که به چرخ تولید در داخل کشور ضربه‌ای وارد نکند. برخی از لوازم و ابزارها هستند که در داخل کشور، فناوری تولید آن‌ها نیز وجود ندارد. در برخی موارد نیز اجناس مشابه داخلی بسیار بی‌کیفیت تولید می‌شوند و به همین دلیل ورود این محصولات لازم است. قطعات و لوازم جانبی خودرو از آن دست تجهیزاتی است که نیازمند واردات است. در بسیاری از موارد ما هنوز به فناوری ساخت‌ محصولات دست نیافته‌ایم و نمی‌توانیم به خوبی از پس تولید آن برآییم.

صنعت تولید خودرو یکی از بزرگترین صنایع در جهان و دومین صنعت بزرگ در ایران، پس از صنعت پتروشیمی است. بسیاری از خودروهایی که در داخل تولید می‌شوند، تنها مونتاژ قطعاتی هستند که از خارج از کشور وارد می‌شوند. سلامت انسان‌ها در گرو داشتن خودرویی سالم است که با کیفیت بتواند وظیفه‌ی حمل و نقل را انجام دهد. اگر خودرویی به خوبی تولید شده باشد، می‌تواند جان و مال انسان‌ها را به خطر اندازد. به همین دلیل لازم است تا واردات این تحهیزات با دقت بیشتری انجام شود.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> شرکت واردات

 

برای واردات تجهیزات خودرو چه باید کرد؟

برای وارد کردن تجهیزات خودرو، مانند وارد کردن هر وسیله‌ی دیگری، نیاز به دریافت مجوز دارید. اما دریافت مجوز نیز کار آسانی نیست و هر کسی نمی‌تواند به سادگی آن را انجام دهد.

برای این‌که بتوانید مجوز لازم را دریافت کنید، باید بدانید که این قطعات باید مجوز خود  را از سازمان استاندارد دریافت نمایند. در صورتی که قطعات و لوازم مورد نظر نتوانند این مرحله را رد کنند و صلاحیت آن‌ها برای دریافت استاندارد تایید نشود، نمی‌توانید آن‌ها را به صورت قانونی وارد کشور کنید. سپس لازم است تا مجوز ورود از سازمان صنعت و معدن دریافت شود.

 

نکات وارد کردن قطعات و لوازم جانبی خودرو

برای این‌که بتوانید قطعاتی را وارد کنید لازم است تا از قوانین حاکم اطلاع داشته باشید. فراموش نکنید در پی سیاست‌های خارجی، سال به سال این قوانین تغییرات بی‌شماری پیدا می‌کنند و شما حتما باید از این قوانین آگاه باشید.

برای این‌که بتوانید قطعات را وارد کنید، نه تنها مجوز لازم است بلکه باید نکاتی دیگر را مد نظر قرار دهید. تعرفه‌‌ی گمرکی از آن دست نکاتی است که اگر مد نظر قرار ندهید دچار مشکل خواهید شد. تعرفه‌ی گمرکی هر یک از قطعات تنها به واسطه‌ی حجم، وزن و ارزش کالا تعیین می‌شود و هر محصول از تعرفه‌ی خاص خود برخوردار است. در مورد قطعات و لوازم یدکی خودرو، توجه نه تنها به نوع وسایل، بلکه به کشور وارد کننده نیز ارتباط پیدا می‌کند و بر اساس آن تعریف می‌شود.

توجه کنید واردات قطعات و لوازم جانبی از گمرک بوشهر با تخفیف قابل توجهی روبرو خواهد بود.

بسته به این‌که از کدام کشور کالا را وارد می‌کند، روند واردات کالا می‌تواند متفاوت باشد. امروزه دبی نیز توانسته خود را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی در تولید و صادرات تجهیزات خودرو مطرح نماید. اما ورود لوازم یدکی خودرو از چین ممنوع است و تجار را با دردسرهای فراوانی روبرو نموده است.

آمریکا، ژاپن، آلمان و کره جنوبی نیز از دیگر کشورهایی هستند که جزو بزرگترین صادر کنندگان قطعات یدکی خودرو محسوب می‌شوند.

 

مدارک لازم برای ترخیص چیست؟

در ابتدا باید شرکتی که حمل کالا را تا گمرک بر عهده داشته تسویه حساب کنید و فاکتوری با نام ترخیصیه دریافت نمایید.

بارنامه یکی دیگر از مدارکی است که درآن اطلاعات لازم محصول در آن نوشته شده است. از دیگر مدارک مورد نیاز گواهی مبدا است که توسط سازمان بازرگانی تایید و تهیه می‌شود. در این گواهی اطلاعات مربوط به کشور و محصول تولید شده درج شده است.

فاکتوری که توسط فروشنده صادر شده است نیز یکی دیگر از مدارکی است که مورد نیاز است.

بیمه نامه و قبض انباری که قرار است محصولات به آنجا منتقل شوند جزو مدارکی است که ترخیص کار کالا باید آن را تحویل دهد.

برگ پروفرما برگی است که توسط تولید کننده صادر می‌شود. در این برگ اطلاعاتی ثبت می‌شود که شامل قطعات، قیمت هر قطعه، تعداد مجموعه‌ی ارسالی، قیمت کل محموله، اطلاعات دقیق شرکت تولید کننده یا فروشنده‌ی محصول و مواردی از این دست ذکر شده است.

چینش محصولات نیز نیازمند اطلاعات دقیقی است که به لیست عدل بندی معروف است. در نهایت نیازمند گواهی بازرسی هستید که این گواهی از سمت شرکت بازرسی تهیه شده و نشان می دهد محصولات با آنچه در فاکتورها ذکر شده است مطابقت دارد.

یکی از مواردی که باعث می‌شود روند ترخیص خودرو با مشکلاتی عدیده روبرو شود این است که ترخیص کاران مجوزهای قانونی کافی را ندارند و در نتیجه با مشکل روبرو می‌شوند.

پس از این‌که مدارک لازم را به گمرک تحویل دادید باید دقت کافی را مبذول نمایید. درصورتی که در میان اسناد خرید و اظهار نامه مغایرتی وجود داشته باشد، پروسه‌ی ترخیص کالا با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

 

کلام آخر

صنعت خودروسازی در سطح جهانی یکی از پول‌سازترین و بزرگترین صنایعی است که تمامی کشورها را به یکدیگر متصل نموده است.

نه تنها خود خودرو، بلکه قطعات و لوازم جانبی آن نیز صنعتی را به خود اختصاص داده است که می‌تواند بیش از خود صنعت خودرو سازی برای فروشندگان، تجار و تولید کنندگان سود داشته باشد.

از آنجا که تولید قطعات با کیفیت در اختیار همه‌ی کشورها قرار ندارد و تنها چند کشور سهم عمده‌ای در این فرآیند دارند، یکی از اساسی‌ترین تجهیزاتی که از مرزهای کشور وارد می‌شوند، همین قطعات و لوازم جانبی هستند که مستقیما با جان انسان‌ها رابطه دارند.

سازمان استاندارد قطعات وارده از هر کارخانه‌ای را تایید نمی‌کند و تنها چندین کارخانه هستند که توانسته‌اند نظر این سازمان را به خود جلب کنند. کارخانه‌هایی از کشورهای فرانسه، سوئد و اسپانیا از جمله‌ی این کشورها هستند و موتور کره جنوبی، شرکت رنو فرانسه، شرکت پژو فرانسه، شرکت  nicnaman ، شرکت نئوپلن آلمان، شرکت سانتاز اسپانیا، شرکت هیوندای، شرکت ولو سوئد نیز کارخانه‌های مورد تایید سازمان استاندارد می‌باشد.

به هر صورت واردات هر تجهیزاتی نیازمند فردی است که در این زمینه تخصص کافی داشته باشد و بتواند این کار را با سرعت هرچه تمام‌تر انجام دهد. در صورت نقص در هر یک از مدارک روند ترخیص و ورود کالا از مرزهای‌ گمرکی با تاخیر مواجه خواهد شد.

مطالب مرتبط

فهرست