واردات مواد غذایی

واردات مواد غذایی چگونه است؟

 

مواد غذایی، به واسطه‌ی این‌که به طور مستقیم در سلامت افراد نقش آفرینی می‌کنند، بسیار حساس هستند. از طرفی برخی از مواد غذایی به سرعت فاسد می‌شوند و تاریخ انقضای آن‌ها از راه می‌رسد. به همین دلیل، واردات محصولات و مواد غذایی، یکی از حساس‌ترین بخش در مراودات بین المللی محسوب می‌شود.

تشخیص سلامت ماده‌‌ی غذایی، یکی از حساس‌ترین کارهایی است که باید در حین خرید محصول از کشور دیگر، به آن دقت کرد. محصولات غذایی نه تنها باید در سلامت کامل تولید شوند، بلکه باید در سلامت کامل نیز حمل و نقل شده و به سلامت به مقصد برسند‌ سلامت محصول باید در حین تولید، بسته بندی، حمل و نقل و تحویل به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود  تا بتواند سلامت مصرف کننده را تضمین نماید. در نتیجه، برای تامین سلامت و تایید آن، نیازمند قوانین سخت‌گیرانه‌ای هستند که بتواند این سلامت را تضمین نماید.

ثبت مشخصات شرکت بازرگانی خود در >>> لیست شرکت های واردکننده

 

سازمان ناظر بر واردات مواد غذایی کدام سازمان است؟

طبق قوانین که در سال‌های دهه‌ی ۴۰ به تصویب رسیده است، اجرا و نظارت هر چه صحیح‌تر مواد غذایی، دارویی و مکمل‌های دارویی و غذایی بر عهده‌ی سازمان غذا و دارو است.

به همین دلیل، همه‌ی موادی که از نظر سلامت می‌تواند جان مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار دهد، در هر بار واردات، نیازمند دریافت مجوزهای لازم است. این بدان معنی است که نمی‌توانید تنها با یک بار دریافت مجوز، چندین بار محصول مشابهی را وارد نمایید.

مهم‌ترین مسئله در زمینه‌ی واردات مواد غذایی این است که حتما با قوانین کشور مبدا و مقصد آشنایی کامل داشته باشید. به این وسیله می‌توانید روند کاری خود را تضمین نمایید. در غیر این صورت ممکن است با شکست مواجه شوید.

 

برای واردات مواد غذایی چه مدارکی لازم است؟

اگر متقاضی واردات مواد غذایی هستید، ابتدا باید درخواست کتبی خود را به سازمان غذا و دارو ابلاغ نمایید تا بتوانید مجوز لازم را حمل کنید. فراموش نکنید نامه‌ی درخواست مجوز را حتما تایپ شده و در سربرگ شرکت وارد کننده ارسال نمایید. این نامه باید ممهور با مهر مدیریت عامل باشد.

برای گام بعدی نیازمند اصل مدرک پروفرما هستید. در سربرگ پروفرما باید ۲ برگ وجود داشته باشد که تصویر صاحب برند یا شرکت تولید کننده‌ی محصول مورد نظر وجود داشته باشد. در این برگ موارد زیر را نیز باید ذکر کنید:

  • نام کارخانه تولید کننده و کشور وارد کننده
  •  تاریخ و نیز شماره پرو فرما
  •  تعداد و یا وزن کالا
  •  مبدا حمل و نقل
  • نام کامل کالاهایی که با پروانه بهداشت مطابقت دارد
  •  اصل پروانه بهداشت

پس از این که توانستید مجوزهای لازم را تهیه کنید و سازمان غذا و دارو مجوز لازم را به شما اعطا نمود وقت آن رسیده است که محصول را وارد نمایید.

 

مواد غذایی برای ورود چه مراحلی را باید طی کنند؟

یکی از جذاب‌ترین، پرسودترین و البته پرریسک‌ترین محصولات برای واردات و صادرات کالا، مواد غذایی هستند. اگر یک تاجر از مراحل واردات کالا بی‌اطلاع باشد، بسیار ممکن است با شکست روبرو شود. به همین دلیل بهتر است تا با هم به صورت گذرا مراحل واردات مواد غذایی را بررسی کنیم.

قبل از هر چیز باید به خوبی بدانید که تصمیم دارید با کدام کشور مراودات اقتصادی داشته باشید و محصولات مد نظر خود را از کدام کشور وارد نمایید. بهتر است به علت وجود تحریم‌ها، بررسی کنید و مطمئن شوید که کشور مورد نظر شما با ایران مراودات سیاسی و اقتصادی دارد یا خیر. آیا تا به حال از این کشور محصولی خریداری شده است یا خیر. می‌توانید برای این منظور، حتما از متخصصین این امر راهنمایی بخواهید.

اکنون که کشور و محصول مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید با فروشنده‌ی محصول بر سر قیمت نهایی توافق کنید. بهتر است تا حدود قیمت را بدانید و مطمئن باشید که قیمت مورد توافق شما قیمتی است که بعدها شما را دچار ضرر و زیان نمی‌کند

اما پس از آن مهم‌ترین نکته این است که محصولات غذایی که انتخاب می‌کنید از سلامت کافی برخوردار باشند. بهتر است به هر طریقی که برایتان امکان دارد از سلامت تولید و بسته بندی غذاها مطمئن شوید.

حال زمان آن است که برگه‌ی پروفرما را از فروشنده دریافت نمایید. این برگه، همان فاکتوری است که فروشنده آن را صادر و به دست شما می‌رساند. در این فاکتور باید همه‌ی جزئیات خرید و فروش شامل قیمت محصول، قیمت بسته بندی و اطلاعات کامل فرد فروشنده لحاظ شده باشد. به این صورت می‌توانید دریابید که آیا محصولی که به دست شما رسیده با محصولی که خریداری نموده‌اید مطابقت دارد یا خیر.

حال وقت آن است که مجوز لازم را دریافت کنید. در مورد مدارک مورد نیاز و مجوزی که باید دریافت کنید در قسمت‌های قبل به طور مختصر توضیحاتی را دادیم

پس از آن‌مطمئن شوید که محصول به سلامت بسته بندی می‌شود و بسته بندی آن به نحوی است که به سلامت مواد غذایی آسیبی نمی‌رساند. در ضمن بهتر است مواد غذایی را که خریداری می‌کنید، حتما بیمه کنید. احتمال آسیب دیدن مواد غذایی بسیار زیاد است‌. ممکن است فاسد شوند یا آسیب ببینند. در نتیجه دیگر قابل مصرف نیستند و ضرر هنگفتی به شما وارد می‌کنند‌ به‌همین دلیل با بیمه کردن آن‌ها جلوی بخشی از ضرر را می‌توانید بگیرید.

مرحله‌ی آخر، زمانی است که بار وارد کشور شده و باید آن را ترخیص نمایید. باید مراحل قانونی را طی کرده و هزینه‌ی ترخیص کالا را بپردازید. سپس محصول را ترخیص کنید و به محل مورد نظر خود منتقل نمایید.

 

کلام آخر

واردات محصولات غذایی با این‌حال که سرشار از سود است و شما همیشه برای مواد غذایی مشتری و مصرف کننده پیدا می‌کنید، اما فراموش نکنید که یکی از پرریسک‌ترین محصولات نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل بهتر است تا قبل از هر چیز همه‌ی نکات ذکر شده را از نظر بگذرانید و هر گام را با دقت بردارید تا دچار ضرر و زیان نشوید.

محصولات غذایی فاسد شدنی یکی از سخت‌ترین و حساس‌ترین نوع واردات را به خود اختصاص می‌دهند‌ به همین دلیل بهتر است تا تمام جوانب ایمنی را رعایت نمایید و به این ترتیب از وقوع حوادث غیر مترقبه تا حد امکان پیشگیری کنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که از وقوع هر‌گونه خسارت جبران ناپذیر و از بین رفتن مال جلوگیری کرده‌اید.

 

 

مطالب مرتبط

فهرست