پردرآمدترین محصولات کشاورزی

پردرآمدترین محصولات کشاورزی کدام‌اند؟

 

بهترین بودن در هرکاری تمایل همه ما انسان‌ها است. زمانی که از محصولات کشاورزی نیز سخن به میان می‌آید ما می‌خواهیم بهترین و البته پردرآمدترین محصولات کشاورزی را تولید و روانه بازار کنیم، برای داشتن یک کشاورزی پول‌ساز و پر درآمد باید بتوان این محصولات را شناسایی و به فروش رساند و حتماً باید اطلاعات دقیق و به روزی داشت تا بتوان بهترین بود.

همان‌طور که می-دانید کشاورزی جزء اولین حرفه‌های بشر بوده، زیرا با این کار می‌توانند مواد اولیه و مورد نیاز خود برای زنده ماندن را به دست آورند. نوع کشاورزی دیگر شبیه به زمان اولیه زندگی بشر نیست و روز به روز شکل متفاوت‌تری به خود گرفته است، اما چیزی که بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد نوع کاشت محصول نیست بلکه نوع خود محصول است، موضوع این است که برخی از محصولات کشور زی در صدر هرم غذایی قرار دارند، پس حتماً کشت آن‌ها می‌تواند درامد خوبی بری شما داشته باشد چون همه مردم به ناچار و طبق عادات غذایی بسیار از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برخی از محصولات کشاورزی اصلی گندم، برنج، جو، ذرت، سیب زمینی و غلات هستند که ما بر طبق نیازهایمان از آن‌ها بسیار زیاد استفاده می‌کنیم. اکثر این غذاها قابلیت اصلی آن‌ها سیر کردن است اما با بیشتر شدن آگاهی مردم دیگر انسان‌ها تنها به دنبال سیر کردن خود نبودند بلکه آن‌ها می‌خواستند طمع‌های جدید را کشف کنند و تنوع غذایی خود را بالا ببرند، خواص درمانی نیز یکی از مواردی است که با بالا رفتن دانش اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

در ادامه درباره کشاورزی و پردرآمدترین محصولات کشاورزی بیشتر توضیح خواهیم داد.

اگر قصد صادرات محصولات کشاورزی خود و افزایش درآمد در این حوزه را دارید به صفحه ”  شرکت واردات و صادرات ” مراجعه کنید .

 

کشاورزی و پردرآمدترین محصولات کشاورزی

به طور کلی کشاورزی برای دو هدف انجام می‌شود یکی برای مصارف خانوادگی و یکی برای اهداف تجاری و فروش، در این میان مصرف کننده‌ها به دو گروه انسان و غیر انسان و یا دام تقسیم می‌شوند. کشت نیز در انواع و روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که کشت گلخانه‌ای یکی از انواع آن است.

پیشرفت دنیای صنعت نیز باعث شده تا ماشین آلات صنعتی مخصوص کشاورزی افزایش پیدا کند و قاعدتاً وقت کمتری از کشاورز گرفته می‌شود، همچنین کیفیت محصول را بالاتر می‌برد. در بالا محصولات اصلی کشاورزی را نام بردیم اما برخی از محصولات هستند که امروزه بسیار پرطرفدار و پردرآمد هستند، این محصولات کشاورزی نیز عبارت‌اند از: سیب، لوبیا، چای، موز، گوجه‌فرنگی، چغندرقند، پنبه، فندق و قهوه.

این نکته را به خاطر داشته باشید که امروزه تنها ارزش غذایی نیز آن‌چنان مهم نیست، یا بهتر است بگوییم در کنار ارزش غذایی تبلیغات تأثیر چند برابری در فروش محصولات کشاورزی و در نتیجه درآمد شما از محصولات کشاورزی دارد. اگر شما بتوانید به خوبی تبلیغات کنید و از ارزش‌های محصولاتتان بگویید، می‌توانید تقاضای آن را نیز بالا ببرید.

امروزه صنعت غذا بسیار بستگی به نوع زندگی بشر دارد، به عنوان مثال می‌بینیم که عرضه و تقاضای گیاه آلوئه ورا بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته است، زیرا در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می‌کنند و استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نیز امروزه بسیار بیش از قبل رواج پیدا کرده است.

در ادامه چند محصول کشاورزی پردرآمد را نام خواهیم برد:

  1. گندم
  2. پسته
  3. برنج
  4. زعفران
  5. نیشکر
  6. چای

محصولات گلخانه‌ای پرطرفدار:

  1. آلوئه ورا
  2. گیاهان دارویی
  3. به لیمو
  4. درختچه

این ده محصول کشاورزی امروزه در میان مردم دنیا به خصوص ایران طرفداران زیادی دارند و شما با کاشت آن نه تنها می‌توانید آن را به هم‌وطنانمان عرضه کنید بلکه می‌توانید اقدام به صادر کردن آن‌ها نیز کنید. در ادامه به بررسی برخی از این محصولات خواهیم پرداخت.

 

آلوئه ورا

کمتر کسی در کشور ما وجود دارد که نام این محصول را نشنیده باشد زیرا امروزه این محصول در کشور ما طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. آلوئه ورا در واقع نوعی کاکتوس است، این گیاه از آب بسیار زیادی تشکیل شده و می‌توان گفت ریشه‌ای ندارد، البته ریشه‌های بسیار کوتاهی در زیر آن دیده می‌شود و به دلیل مقایسه با دیگر گیاهان می‌گویند که این گیاه دارای ریشه نیست. برگ‌های این گیاه بلند و دانه‌ای هستند، البته از ضخامت زیادی نیز برخوردارند.

علت ضخیم بودن برگ گیاه آلوئه ورا وجود ژل آن درون برگ‌ها است، عمده کارایی این گیاه نیز مربوط به ژل آن می‌باشد. این گیاه خاصیت‌های زیادی دارد که تقویت کردن پوست و مو شایع‌ترین خاصیت آن است، البته این گیاه خواص‌های درمانی زیاد دیگری نیز دارد.

از گیاه آلوئه ورا برای تولید محصولات مربوط به پوست و مو، کرم‌ها، مکمل‌های غذایی، لوسیون‌ها و… استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم به دیگر فواید گیاه آلوئه ورا اشاره کنیم می‌توانیم بهبود هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی را نام ببریم. یکی از شرایط خوب برای نگهداری آلوئه ورا این است که این گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد، البته شرایط نگهداری بسیار راحت، امکان برداشت 20 ساله و… نیز باعث شده که افراد زیادی اقدام به کاشت آن کنند، البته توصیه ما نیز این است که اگر به دنبال یک گیاه برای کاشت و درآمدزایی می‌گردید حتماً آلوئه ورا را انتخاب کنید زیرا علاوه بر مزیت‌های کشت و کشت آسان، شما می‌توانید فروش خوبی در ایران و در بخش صادرات داشته باشید.

 

گیاهان دارویی

تنوع بالای گیاهان دارویی نیز باعث شده که افراد زیادی در این حوزه فعالیت کنند، زیرا هر یک از گیاهان دارویی با اقلیم جغرافیایی یکی از مناطق ایران سازگاری دارد. هر فرد می‌تواند با توجه به اقلیم جغرافیایی منطقه خود، زمین کشاورزی در اختیار، امکانات خود و میزان تقاضا می‌تواند یکی از گیاهان دارویی را برای کشت، برداشت و درآمدزایی انتخاب کند.

خوشبختانه در دنیای امروز استفاده از گیاهان دارویی در برابر گیاهان شیمیایی بسیار رونق پیدا کرده و بسیاری از افراد استفاده از چایی را کنار گذاشته و به استفاده از انواع دمنوش‌ها و داروهای گیاهی روی آورده‌اند، آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای استفاده از داروهای شیمیایی که یک سود و هزاران ضرر دارد به این نوع از داروها روی آورند. پس مطمئن باشید که با زراعت گیاهان دارویی می‌توانید به درآمد و سود دهی قابل توجه‌ای برسید.

بسیاری از این گیاهان نیز به صورت گلخانه‌ای کاشت و برداشت می‌شوند که ما نیز به شما توصیه می‌کنیم که اگر شرایط احداث یک گلخانه با شرایط مناسب را دارید حتماً این کار را در پیش گیرید که گیاهان دارویی جزء سودآورترین گیاهان هستند.

 

کاشت به لیمو

کاشت به لیمو نیز یکی از پردرآمدترین محصولات است، این گیاه متعلق به آمریکای جنوبی است و البته به شکل طبیعی در مناطقی مانند پرو، آرژانتین و شیلی نیز رشد می‌کنند، به لیمو را از این مناطق به همه دنیا از جمله ایران منتقل کرده‌اند. ارتفاع گیاه آلوئه ورا به حدود 1 و نیم تا 2 متر می‌رسد گاهی اوقات نیز شاهد ارتفاع 3 متری آن هستیم.

بوته گیاه به لیمو در برابر سرما مقاومت زیادی دارد اما در برابر یخ زدگی حتماً از آن محافظت کنید. برای محافظت از به لیمو در برابر سرما نیز بهتر است بر روی آن یک کاور پلاستیکی بکشید. اگر می‌خواهید این گیاه را تکثیر کنید باید از روش قلمه زدن کمک بگیرید، قلمه‌ها را به مدت 15 روز درون آب قرار دهید و بعد از 15 روز می‌بینید که گیاه شما ریشه زده است، اگر ریشه گیاه شما حدود 5 سانت بود می‌توانید آن را درون خاک بکارید.

طبق گزارشات و تحقیقات شما دو برابر هزینه‌ای که برای کاشت به لیمو می‌کنید سود دریافت می‌کنید، این یعنی یک آمار بسیار عالی. حال شاید با خود فکر کنید که دلیل این سودآوری زیاد چیست؟ پاسخ سؤال شما این است که شما با یک بار کاشت به لیمو در سال‌های اول می‌توانید دوبار برداشت انجام دهید و این میزان برداشت در سال‌های بعد به سه و یا بیشتر از سه بار می‌رسد، همین امر باعث سوددهی زیاد می‌شود.

اگر بخواهیم یک حساب سر انگشتی کنیم می‌توان گفت که کاشت گیاه به لیمو در هر نیم هکتار 550 کیلو به لیمو می‌دهد، پس در طول یک سال شما می‌توانید بیشتر از یک و نیم تن به لیمو از هر برداشت به دست آورید. به لیمو سودی حدود 40 تا 50 میلیون دارد پس به همین دلیل است که 8 این گیاه را گیاهی سود آور می‌نامند.

 

کاشت درختچه

امروزه گیاهان زینتی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و زندگی آپارتمان نشینی نیز نتوانسته جلو استفاده از گیاهان و درختچه‌های گیاهی را بگیرد. پس بی شک کاشت و عرضه این نوع از گیاهان نیز می‌تواند درآمد و سود دهی قابل توجه‌ای داشته باشد. برای کشت یک گیاه زینتی تنها کافی است که شما شرایط محیطی، نگهداری، فراهم بودن امکانات مورد نیاز و میزان استقامت گیاه را در نظر بگیرید. بی شک افراد زیادی وجود دارند که علاقه به وجود این نوع گیاهان در محیط‌های باز مانند ویلا و حیات خانه و محیط‌های بسته مانند خانه و دفاتر کاری دارند.

 

در مطلب پردآمدترین محصولات کشاورزی چه گفتیم؟

با توجه به اهمیت درآمدزایی امروزه انسان‌ها بیش از هر چیزی به دنبال راهی برای درآمد بیشتر هستند، کشاورزی نیز یکی از مواردی است که بسیاری از کشاورزان را بر آن دارد تا به سود دهی بیشتری برسند. در این میان برخی از محصولات کشاورزی درآمد زیادی دارند و حتی از آن‌ها علاوه بر مصارف درون ایران درزمینهٔ صادرات نیز استفاده می‌شود در بالا این گیاهان را نام بردیم و درباره انواع گلخانه‌ای آن‌ها توضیحات بیشتری دادیم، امیدواریم با مطالعه مطالب بالا پردرآمدترین محصولات کشاورزی را شناسایی کرده باشید و بتوانید اقدام به کشت آن کنید.

مطالب مرتبط

فهرست