وبلاگ

چگونه زنبور عسل پرورش دهیم ؟

4 نکته مهم در پرورش زنبور عسل

چگونه زنبور عسل پرورش دهیم؟

 

در حال حاضر یکی از انواع کسب و کارهای پرسود در زمینه کشاورزی، پرورش زنبور عسل و یا زنبورداری است. برای انجام این کار لازم است اولا میزان کافی بودجه در اختیار شما باشد و سپس دارای وقت کافی برای رسیدگی به زنبورها، کندو ها و … باشید. توجه به نکاتی از قبیل محیط استقرار کندوها، شرایط آب و هوایی آن نقطه، فاصله میان کندوها و.. نیز در این زمینه، دارای ضرورت اساسی است. در این مقاله قصد داریم به چگونگی پرورش زنبور عسل و هم‌چنین بیان نکاتی در این زمینه بپردازیم.

 

استقرار کندوها در محیط مناسب

پیش از آغاز زنبورداری، باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. از جمله مهم‌ترین این نکات، می‌توان محل استقرار کندوها و محیط آن را نام برد. این محیط باید از لحاظ گرده و میزان شهد گل‌ها با زنبورداری تناسب داشته باشد. بنابراین کندوهای زنبورها را در محیطی که در آن گل و گیاه وجود ندارد و یا این میزان بسیار کم است مستقر نکنید. هم‌چنین نمی‌توانید کندوها را در محلی قرار دهید که در بعضی از فصول سال دارای گل و گیاه است و در بعضی از فصول، خبری از گل و گیاه نیست.

بنابراین یکی از نکات اساسی در زمینه پرورش زنبور عسل توجه نمودن به محیطی است که قرار است زنبورها در آن محیط، پرورش یابند. این محیط باید در بیشتر اوقات سال، دارای گل فراوان باشد. از جمله درختان مناسب در اطراف کندوها می‌توان به درختان میوه شکوفه دار بهاره از قبیل درخت گیلاس، سیب، گلابی، زردالو و مرکبات و… اشاره کرد. هم‌چنین هم جواری با گیاهانی مانند آویشن، خردل، نعناع، گیاهان دارویی و … نیز برای زنبورها مناسب است. بنابراین قرار گرفتن کندوها در چنین محیط‌هایی می‌تواند بخش مهمی از موفقیت شما را در این زمینه تضمین کند. پس از استقرار کندوها در محیط مناسب، می‌توانید به دیگر مراحل این کار، دست بزنید.

 

زنبورداری در سه فصل

به طور کلی می‌توان زنبورداری را به سه فصل تقسیم بندی کرد که عبارتند از: فصل بهار، تابستان و فصل زمستان.

طی هر یک از این فصل‌ها لازم است پرورش دهندگان زنبور عسل، اقداماتی را انجام دهند.

 

اقدامات مورد نیاز زنبورداری در فصل اول

این فصل زنبورداری از اول اسفند ماه آغاز می‌شود. در این مدت زمان، وظیفه اساسی پرورش دهنده این است که به بازرسی کندوها اقدام کند تا از این طریق از سلامت کندوهای زنبورها و هم‌چنین وجود ملکه، اطمینان خاطر کسب کند. این کار را باید وی به طور مرتب و هر روزه انجام دهد. با رسیدن به اوایل فروردین، جمعیت زنبورهای عسل بیشتر شده است. بنابراین پرورش دهنده باید به طور متوسط هر 8 روز یک بار از کندوهای زنبورهای عسل بازدید کند تا از این طریق مانع از اردو زدن کندوها شود. در این مقطع از زمان لازم است زنبوردار با حاضر شدن در اطراف کندوها، قالب‌های سیاه و کهنه شده را از کندوها خارج کند و برگ موم تازه به جای آن قرار دهد.

 

اقدامات مورد نیاز زنبورداری در فصل دوم

فصل دوم پرورش زنبور عسل، فصل تابستان است. در این فصل باید برداشت عسل انجام گیرد و از طرف دیگر در این مقطع از زمان لازم است از کندوها مراقبت بیشتری به عمل آید. چراکه این فصل اوج سم پاشی‌ها است. بنابراین نکته قابل توجه در این زمینه این است که محل استقرار کندوهای زنبورهای عسل، نباید در نقاطی باشد که سم پاشی زیادی در آن انجام می‌گیرد. به خصوص جالیزها و مزارع گلزا که دارای بیشترین میزان سم پاشی هستند به هیچ عنوان محیط مناسبی برای پرورش زنبور عسل به شمار نمی‌روند.

 

اقدامات مورد نیاز زنبورداری در فصل سوم

فصل سوم پرورش زنبور عسل از مهر ماه آغاز می‌شود. در این مقطع از زمان لازم است پرورش دهنده زنبورها، شربت یک به یک را، که شامل یک کیلو شکر به همراه یک کیلو آب است، به کندوهای زنبوران ارائه دهد تا این دسته از جانداران بتوانند فصل زمستان را پشت سر بگذارند. از دیگر وظایفی که لازم است پرورش دهنده در این موقعیت انجام دهد این است که باید در برابر زنبورهای قرمز، سارها، مورچه، موریانه و دیگر موجودات و حشره‌های مزاحم، از کندوها و زنبوران محافظت کند.

از طرف دیگر در این فصل لازم است پرورش دهنده زنبور عسل، پارچه‌های کتانی را بر روی قاب‌ها قرار دهد تا از این طریق کندوها گرم نگه داشته شوند. از آنجایی که در این فصل، گرده گل‌ها نیز کم‌تر می‌شوند بنابراین یکی از وظایف زنبوردار این است که برای زنبوران، خمیر شیرین تهیه کند تا از این طریق بتواند کمبود گرده‌های گل‌ها و گیاهان را جبران کند. انجام این کارها تا اواسط آبان ماه ادامه دارد.

بنابراین با رسیدن به این ماه، باید پرورش دهنده زنبور عسل، کندوها را به نحوی بسیار محکم ببندد و تا آغاز اسفند ماه به هیچ عنوان این درب را باز نکند.

 

نکات ضروری قبل از پرورش زنبور عسل

توجه به شرایط آب و هوایی و محیط زنبورداری

پیش از این در مورد توجه به محیط مورد نیاز برای پرورش زنبور عسل اشاره کردیم. لازم است بدانید که توجه به شرایط محیطی برای این تجارت، بسیار حائز اهمیت است. از جمله این شرایط می‌توان وضعیت آب و هوایی این منطقه را نام برد. گرما و یا سرمای بیش از حد در چنین محیطی، به زنبورداری لطماتی را وارد خواهد کرد. در چنین محیطی نباید شاهد بارندگی مداوم و پیوسته، باشیم. هوای ابری در مدت زمان طولانی نیز محیطی نامناسب برای پرورش زنبور عسل ایجاد خواهد کرد.

محل استقرار کندوها نباید در محیط‌های آب و هوایی شرجی باشد. چنین محیطی نباید به طور ناگهانی با افت دما و یا افزایش آن مواجه شود. از طرف دیگر نکته قابل ذکر، این است که پیرامون محیط پرورش زنبورهای عسل، باید منابع آبی سالمی نیز وجود داشته باشد. چراکه زنبور عسل نیز مانند دیگر انواع جانداران به آب سالم نیاز خواهد داشت. لازم است بدانید که هر چه آب سالم‌تری را در دسترس زنبوران قرار دهید، بازده کندوها بیشتر خواهد شد و زنبور از نظر سلامت، وضعیت بهتری خواهد یافت.

زنبورها به طور معمول، تا شعاع 5 کیلومتری محل زنبورداری پرواز می‌کنند بنابراین نزدیک بودن کندوها به منازل مسکونی موجب بروز مشکلاتی خواهد شد چراکه زنبورها در این شرایط به منازل مردم وارد خواهند شد. بنابراین لازم است کندوهای خود را به اندازه کافی از نقاط مسکونی، دور نگه دارید.

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا