چگونه محصولات کشاورزی را بیمه کنیم

فهرست مطالب

چگونه محصولات کشاورزی را بیمه کنیم

 

بیمه محصولات کشاورزی : امروزه بیمه و خدمات آن در عرصه‌های مختلف برای همه شناخته شده است، کشاورزی یکی از زمینه‌های پرخطر و ریسک پذیر است که بیمه کردن محصولات کشاورزی می‌تواند بسیاری از خطرات و خسارات موجود در این زمینه را جبران کرده و در حفظ سرمایه کشاورز مفید واقع شود. این که چگونه محصولات کشاورزی را بیمه کنیم و بیمه کردن محصولات چه مزایایی دارد، مراحل اجرای بیمه نامه و … مسائلی است که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 

نحوه بیمه محصولات کشاورزی

 

 

اهمیت بیمه کردن محصولات کشاورزی

در کشور ما به لطف آب و هوای مطبوعی که دارد انواع محصولات کشاورزی کشت می‌شوند. از طرفی ایران یکی از پر ریسک‌ترین کشورهای دنیا از منظر بلایای طبیعی است، جالب است بدانید که بیش از 31 مورد از 40 مورد شناخته شده بلایای طبیعی در ایران رخ می‌دهد، بنابراین به نظر می‌رسد که برای محافظت سرمایه کشاورزان و محصولات باغی و زراعی  از این حوادث غیر مترقبه بهتر است از خدمات بیمه در بخش کشاورزی استفاده شود.

 

 

چه محصولاتی شامل بیمه کشاورزی می‌شوند

بیمه محصولات کشاورزی شامل تامین پوشش حمایتی برای انواع محصولات زراغی و باغی، دام و طیور، زنبور، کرم ابریشم، آبزیان، مرتع داری، آبخیز داری و … در مقابل خسارت‌های ناشی از سوانح و حوادث طبیعی مثل تگرگ، سیل، طوفان،  خشکسالی، زلزله، سرمازدگی و یخبندان، برف و بوران، آتش سوزی، صاعقه، آفات و امراض گیاهی عمومی و قرنطینه‌ای و امراض حیوانی می‌شود، به موجب عقد قراداد بیمه با یک شرکت بیمه‌گذار این بیمه‌گذار متعهد می‌شود که در قبال دریافت حق بیمه در صورت بروز حوادث نام‌برده و وارد آمدن خسارت به سرمایه و محصول کشاورز این خسارت را با توجه به ضوابط و بندهای قرارداد جبران کند.

 

چگونگی بیمه کردن محصولات کشاورزی

تمام تولیدکنندگان بخش کشاورزی در قالب فرد، گروه یا تشکل‌های صنفی و تعاونی با توجه به زمینه فعالیت و خطراتی که محصولات و سرمایه آنها را تهدید می‌کند باید به شعب بانک کشاورزی موجود در منطقه خود مراجعه کرده و با تنظیم قراداد بیمه با بانک یا شرکت بیمه گذار از مزایای آن بهره‌مند شود. بهتر است در صورت بروز هرگونه حوادث غیرمترقبه سریعا مراتب خسارات را به بیمه‌گر اطلاع دهند تا کارشناسان صندوق بیمه با انجام بررسی‌های کارشناسی نسبت به ارزیابی خسارت و پرداخت غرامت اقدام کنند.

 

فواید بهره‌مندی از بیمه محصولات کشاورزی چیست

با توجه به ریسک بالای خطرات و بلایای طبیعی در ایران بسیار منطقی و هوشمندانه است که به منظور پیشگیری از خسارات بالای ناشی از این حوادث کشاورزان محصولات زراعی و باغی خود را بیمه کنند.  بیمه کردن محصولات کشاورزی فواید بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  جبران خسارت و تامین هزینه‌های ناشی از خسارات وارده به بخش کشاورزی و باغداری
 •  افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی
 •  تامین نیروی انسانی در بخش کشاورزی
 •  گسترش تکنولوژی جدید در بخش کشاورزی

 

محصولات کشاورزی براساس چه روش‌هایی بیمه می‌شوند ؟

 

بیمه محصولات کشاورزی و ارزش گذاری روی محصولات

بیمه محصولات کشاورزی با روش‌های خاصی صورت می‌گیرد که رایج‌ترین روش‌ها در سراسر دنیا به شرح زیر است:

 

بیمه بر اساس هزینه تولید

دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت در این روش بر اساس هزینه هایی که بابت تولید محصول کشاورزی صرف می‌شود برآورد می‌گردد. این یکی از ساده‌ترین و البته رایج‌ترین اشکال بیمه محصولات کشاورزی است.

 

بیمه بر اساس نسبتی از بازده محصول

در این روش از بیمه گذاری حق بیمه با توجه به قیمت تقریبی محصولات تولیدی محاسبه می‌شود و بر این اساس مقدار حق بیمه و غرامت پرداختی در صورت بروز خسارت مشخص می‌شود. نکته مهم این است که این روش اجرایی در کشورهای دارای درصد پایین تورم اقتصادی قابلیت اجرا دارد.

 

بیمه بر اساس نسبتی از وام پرداختی به کشاورز

در این روش بیمه‌ای، نسبتی از وام اعطا شده به کشاورز را به عنوان حق بیمه دریافت می‌کنند و غرامت پرداختی در قبال حوادث نیز بر همین منوال مشخص می‌شود. این روش بیمه گذاری اگرچه ساده است اما نیاز به اجباری کردن بیمه  محصولات کشاورزی براساس وام‌های پرداختی دارد.

 

مراحل عملیات بیمه کشاورزی

عملیات اجرایی بیمه محصولات کشاورزی در ایران به شرح زیر است:

 

انعقاد قرارداد بیمه

آئین نامه‌ها، دستورالعمل‌های اجرایی و جدول تعرفه بیمه حق بیمه ها از طرف صندوق بیمه به شکل سالانه مشخص و برای تمامی مدیران ستادی شعب بانک‌های کشاورزی در تمام استان های کشور ارسال می‌شود. بعد از آن شعب بانک یا کارگزاران بیمه با آغاز فصل انعقاد قراردادهای بیمه‌ای برای محصول اقدام به تنظیم فرم‌های مربوطه در حضور کشاورزان متقاضی بیمه می‌نمایند.

 

مبلغ حق بیمه

مبلغ حق بیمه پرداختی برای محصولات کشاورزی در ایران به صورت 20 درصد سهم کشاورزان و 80 درصد سهم دولت است.

 

ارزیابی خسارت و پرداخت غرامت

ارزیابی خسارت مهمترین وظیفه عملیاتی بیمه است که توسط کارشناسان مجرب شعب بانک کشاورزی یا کارگزاران بیمه کشاروزی اجرا می‌شود. این کارشناسان طبق دستورالعمل‌های اجرایی بعد از اطلاع از وقوع خسارت در محل حاضر شده و با بررسی‌های حرفه‌ای میزان خسارت را برآورد می‌کنند.

 

نظارت و بازرسی بر عملیات بیمه

صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای اطمینان از صحت اجرای فنی و مالی بیمه و همچنین برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی کارشناسان با تجربه را در این زمینه به مناطق مختلف کشور اعزام می‌کند تا عملیات بیمه محصولات کشاورزی را نظارت و کنترل کنند. این بازرسی‌ها در طول سال و به شکل منظم انجام می‌شود.

بیمه محصولات کشاورزی | چگونه محصولات کشاورزی را بیمه کنیم

بیمه کردن محصولات چه شرایطی دارد ؟

شرایط خاصی برای بیمه کردن محصول ارائه شده است که به شرح زیر می‌باشد:

 •  بیمه پذیر بودن محصول
 •  عقد قرارداد در مدت زمان مشخص شده
 •  احراز مدارک مالکیت
 •  پرداخت کامل حق بیمه و امضا پیمان نامه
 •  بازدید از کلیه موارد بیمه شده به جز زراعت توسط کارشناسان بیمه قبل از عقد قرارداد

 

مدارک لازم برای بیمه محصولات کشاورزی چیست ؟

برای این که بتوانید محصولات کشاورزی خود را بیمه کنید به این مدارک نیازمند هستید:

 •  سند مالکیت قطعی یا نسق عادی از واگذاری اراضی، استشهاد محلی که به امضای شورای اسلامی محل، مرکز خدمات کشاورزی و امور واگذاری اراضی منطقه برسد.
 •  قبوض آبیاری ساله‌ای قبل
 •  داشتن پروانه آبزی پروری برای کارگاه های پرورش آبزیان
 •  برای کندو داران داشتن 25 کندوی عسل مدرن و دفترچه زنبورداری

 

مطالب مرتبط

فهرست