چگونگی کاشت برنج

چگونگی کاشت برنج به همراه مراحل آن

 

برنج از جمله محصولات کشاورزی است که کاشت آن شرایط مخصوص به خود دارد و همچنین از نظر آب و هوایی نیز در مناطق خاصی به عمل می‌آید. در این مقاله قصد داریم به چگونگی کاشت برنج بپردازیم، این که مراحل کاشت برنج  چگونه است و چه راه‌هایی برای کاشت آن وجود دارد.

فروش عمده برنج در بازار نئوفارم

 

چگونه برنج بکاریم؟

برنج را معمولا از دو طریق کاشت نشاء یا پاشیدن بذر روی زمین می‌کارند. در روش بذرپاشی، دانه‌های برنج مستقیما روی زمین پاشیده می‌شوند در حالی که در کاشت نشاء ابتدا جوانه برنج، قبل از کاشته شدن در زمین در محل دیگری پرورش داده می‌شود و سپس برای کاشت به شالیزار منتقل می‌گردد. روش سنتی برنج کاری همین روش کاشت نشاء است.

 

چه مسائلی در کاشت برنج تاثیرگذار است؟

اگر بخواهیم برای کاشت برنج اقدام کنیم باید به مسائلی مثل روش کاشت، شرایط اقلیمی، زمان کاشت، محل کاشت و نوع خاک، اکوسیستم و همچنین نوع بذر و در آخر نیروی کار توجه داشته باشیم. هر کدام از این مسائل به تنهایی روی کاشت برنج تاثیرگذار خواهند بود.

 

زمان مناسب کاشت برنج چه زمانی است؟

یکی از مهمترین فاکتورهای کاشت برنج توجه به زمان آن است، کاشت به موقع برنج باعث می شود که برنج مرغوب‌تر و بیشتری از زمین برداشت کنید. ضمن این که جوانه‌های برنجی که به موقع کاشته می‌شوند در مقابل علف‌های هرز دوام بیشتری داشته و کمتر دچار آفت می‌شوند. انتخاب زمان مناسب کاشت نیز به فاکتورهایی نظیر آب و هوا، دسترسی مناسب به آب و مکان کاشت بستگی دارد.

 

مراحل کاشت برنج

اگر بخواهیم مراحل کاشت برنج را از ابتدا تا زمان برداشت از نظر بگذرانیم می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

آماده‌سازی زمین

قبل از این که برای کاشت برنج آماده شوید بهتر است به فکر یک زمین مناسب باشید. بهتر است زمینی که انتخاب می‌کنید ورودی آب مستقل داشته باشد یا دسترسی به آب به سادگی در آن امکان‌پذیر باشد، زمین کاشت برنج باید در سه مرحله شخم زده شود معمولا سه هفته مانده به کشت نشاء زمین انتخاب شده را هفته‌ای یک‌بار شخم می‌زنند.

 

تهیه بذر برنج مرغوب

یکی از مراحل بسیار مهم در برداشت برنج خوب، تهیه بذر مرغوب برای این کار است. کشاورزان معمولا هرساله مقداری از محصول خود را با شلتوک به عنوان بذر برای کاشت سال بعد نگه می‌دارند. البته بهتر است بدانید که این بذرها باید در شرایط استاندارد و خاصی نگهداری شوند تا دچار آفت یا پوسیدگی نشوند. محل نگهداری بذرها باید به گونه‌ای باشد که آنها در معرض رطوبت یا نور قرار نداشته باشند، چرا که در این صورت احتمال دچار شدن به انواع آفت و یا پوک شدن به شدت بالا می‌رود.

 

تهیه جوانه برنج

برای این که جوانه برنج تهیه شود، ابتدا شلتوک‌ها را در ظرف بزرگی قرار می‌دهند و آن را با نمک پر می‌کنند، مقدار نمک موجود در آب به نوع برنج بستگی مستقیم دارد. معمولا به ازای هر 18 لیتر آب از 3 یا 4 کیلوگرم نمک استفاده می‌شود. اضافه کردن نمک و آب به بذرها باعث پاکسازی آنها می‌شود. به این ترتیب بذرهای پوک یا سبک روی آب قرار می‌گیرند و بذرهای سنگین و سالم ته نشین شده و تماما جوانه می‌زنند.

بعد از غربال کردن بذرها، بذرهای سالم را در کیسه‌های مخصوصی ریخته و در آب قرار می‌دهند تا جوانه بزنند. بعد از  این که دو تا سه روز بذرها در کیسه‌ها و درون حوضچه آب خوب خیس خوردند، آنها را از کیسه خارج کرده و مقابل آفتاب پهن می‌کنند و روی آنها را با پارچه نمدی می‌پوشانند تا بذرها جوانه بزند. معمولا یک هفته طول می‌کشد تا جوانه برنج آماده کاشت شود.

 

تهیه نشاء برنج

بعد از جوانه زدن بذرها آنها را به زمین اصلی منتقل می‌کنند. برای این کار ابتدا یک قسمت از زمین منتخب کشت را آماده می‌کنند (در زبان محلی شمال به این قسمت توم بیجار یا خزانه نشاء گفته می‌شود) آماده کردن زمین توم بیجار نیز دارای شرایط خاصی است که معمولا در اواخر پاییز انجام می‌شود و بعد از شخم زدن آن از کودهای حیوانی، کود ازت یا فسفر برای غنی کردن خاک آن استفاده می‌شود.

در اوایل زمستان این زمین را پر از آب می‌کنند و سعی می‌کنند که گل یک‌دستی در آن ایجاد کنند. با استفاده از گاوآهن یا لگدمال کردن انقدر زمین توم بیجار را زیر و رو می‌کنند تا گلی شبیه به دوغاب به وجود آمده و آماده کاشت نشاءها شود.

در آخر سطح توم بیجار را با آب می‌پوشانند و جوانه‌ها را با دست و به صورت یک دست روی آن می‌کارند. معمولا برای محافظت از نشاءها در این مرحله بعد از کشت روی سطح خزانه را با نایلون می‌پوشانند.

 

کاشت نشاء در مزرعه اصلی

یکی از مراحل مهم دیگر برای کاشت برنج آماده‌سازی زمین اصلی برای کاشت و انتقال نشاء است. برای این کار زمین منتخب را دو بار شخم می‌زنند، معمولا این کار یک بار در اواخر پاییز و بار دیگر در بهار صورت می‌گیرد تا زمین یک‌دست و نرم شده و هیچ سنگ و کلوخی در آن وجود نداشته باشد. نکته مهم در آماده سازی زمین کاشت نشاء تراز و صاف وبودن آن است، به همین دلیل با احتیاط و حساسیت زیاد بعد از شخم زدن نوبت به کرت‌بندی و مسطح و تراز کردن زمین می‌رسد.

مرحله آخر کاشت برنج، انتقال نشاء به زمین اصلی و کاشت آن است. معمولا در این زمان نشاءها بین 20 تا 25 سانتی‌متر رشد کرده‌اند و 4 یا 5 برگ دارند، در زمان انتقال نشاء باید مراقب بود تا ریشه نشاءها آسیب نبیند، مسائلی مثل فاصله میان نشاءهای کاشته شده بستگی به سطح زمین و میزان محصول برداشتی دارد، نکته مهم بعدی در مرحله آخر کاشت برنج این است که به مقدار کافی آب در زمین وجود داشته باشد تا دمای زمین مناسب برای کاشت برنج بوده و به علف‌های هرز اجازه رشد ندهد.

 

در نهایت کاشت برنج آسان است؟

با مراحل کاشت برنج آشنا شدید و همان‌طور که مطالعه فرمودید هرکدام از این مراحل دارای استانداردها و شرایط خاصی است که باعث می‌شود کیفیت و میزان محصول بهتر و بیشتر باشد. شرایطی مثل آب و هوای منطقه‌ای که برنج در آن کشت می‌شود و همچنین نوع بذر و البته دقت و توجه به مراحل کاشت برنج که در این مقاله با آنها آشنا شدید در میزان محصول موثر خواهند بود.

مطالب مرتبط

فهرست