آموزش صادرات و واردات

کارت بازرگانی

کارت بازرگانی چیست و چگونه میتوان آن را تهیه کرد ؟

کارت بازرگانی چیست ؟ نحوه دریافت آن

 

اگر شما هم قصد تجارت دارید و می‌خواهید که برای واردات و صادرات کالا در ایران اقدام کنید، باید بدانید که کارت بازرگانی چیست! کارت بازرگانی یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که هر تاجری باید قبل از شروع به کار درباره‌ی آن بداند و برای اخذ آن اقدامات لازم را انجام دهد. برای هر بخشی از کشور، قانون‌هایی قرار دارد.

داستان واردات و صادرات نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یکی از قوانین واردات و صادرات داشتن کارت بازرگانی است. کارتی که کاربردهای بسیاری دارد و تمامی افراد با داشتن شرایطی قادر به دریافت آن هستند. با صدور این کارت برای فعالان حوزه‌ی واردات و صادرات، این حوزه نظم بسیاری پیدا کرده است و افراد مشغول در این حوزه به خوبی قابل دسترسی هستند.

در صورتی که در فکر ورود به عرصه‌ی واردات و صادرات هستید و هنوز نمی‌دانید که کارت بازرگانی چیست و در چه مواردی به کارتان می‌آید، این مقاله را همراهی کنید. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تمامی این موارد و مواردی دیگر آشنا کنیم. امید است در پایان این مقاله، اطلاعات لازم را کسب کرده باشید و بتوانید به راحتی اقدام به دریافت آن کنید.

اگر دارای شرکت صادرات و واردات هستید ، شرکت خود را در نئوفارم تبلیغ کنید !

 

کارت بازرگانی چیست؟

 

کارت بازرگانی در واقع مجوزی است که هر تاجر و بازرگانی برای واردات و صادرات کالا در ایران نیاز دارد. این کارت کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. همچنین گفتنی است که این کارت به درخواست شخص بازرگان بین یک تا پنج سال اعتبار دارد که در صورت تایید وزارت بازرگانی معتبر می‌باشد. براساس قوانین حقوقی گمرک کشور، تمام افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند کارت بازرگانی دریافت کنند.

در واقع هر فردی که بخواهد اقدام به مبادرت به ورود و صدور کالا را داشته باشد، نیاز است که دارای کارت بازرگانی باشد. اگر قصد دارید که به این عرصه وارد شوید، قبل از هرچیز باید بدانید که به چه نوع از کارت بازرگانی نیاز دارید. زیرا انواع مختلف این کارت، کاربردهای متفاوتی دارند. با دانستن نوع فعالیت خود و اطلاع درباره‌ی انواع کارت بازرگانی می‌توانید اقدام به دریافت کارت بازرگانی مورد نظر خود کنید.

انواع کارت بازرگانی

انواع کارت بازرگانی

این کارت با توجه به نوع تجارت و فعالیت بازرگانی انواع مختلفی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که کارت بازرگانی شامل چهار نوع کارت بازرگانی تجاری، کارت بازرگانی خدماتی، کارت بازرگانی موردی و کارت بازرگانی تولیدی – صنعتی می‌باشد. در ادامه از کاربردهای مختلف این چهار نوع کارت، سخن خواهیم گفت.

 1. کارت بازگانی تجاری: کارت بازرگانی تجاری برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی این فرصت را فراهم می‌کند تا بتوانند در زمینه‌ی واردات و صادرات فعالیت داشته باشند.
 2. کارت بازرگانی خدماتی: دارندگان کارت بازرگانی خدماتی تنها اجازه دارند که در زمینه‌ی فعالیت خود، کالا را به کشور وارد کنند.
 3. کارت بازرگانی موردی: این کارت همان‌طور که از نامش پیدا است برای یک مورد به کار می‌رود. اشخاص حقیقی و حقوقی که تنها یک‌بار قصد داشته باشند که کالای خود را ترخیص نمایند، از کارت بازرگانی موردی استفاده می‌کنند.
 4. کارت بازرگانی تولیدی – صنعتی: افرادی که بخواهند تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه‌ی مورد نیاز صنعت خود را وارد کشور کنند، از کارت بازرگانی تولیدی – صنعتی استفاده می‌کنند. همچنین این افراد اجازه دارند با کارت بازرگانی خود آن‌ها را پس از رفع نیاز صادر نمایند.

مناطق آزاد تجاری و کارت بازرگانی

کاربردهای کارت بازرگانی:

 

 • واردات از مناطق آزاد
 • صادرات هر نوع کالاهای مجاز.
 • ثبت سفارش و ترخیص کالا
 • انجام امور حق العمل کاری در گمرک
 • ثبت علائم تجاری و برندهای غیرفارسی
 • صدور ویزای تجاری
 • صدور گواهی مبدأ
 • عضویت در اتاق بازرگانی
 • مبادله اطلاعات تجاری در سطح بین‌المللی
 • شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی (در داخل یا خارج کشور)
 • بهره مندی از یارانه صادرات
 • امکان ارتباط با بازرگانان خارجی

نیاز به ترخیص کار داری ؟ >>> لیست شرکت های ترخیص کالا

 

شرایط و مدارک دریافت کارت بازرگانی برای افراد حقیقی و حقوقی

 

در صورتی که دارنده‌ی کارت فرد حقیقی باشد، به عنوان بازرگان یا تاجر شناخته می‌شود. برای این فرد شرایط داشتن کارت بازرگانی به شرح زیر است:

 1. داشتن حداقل 20 سال شمسی تمام
 2. تصویر شناسنامه و کارت ملی
 3. دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم.
 4. داشتن پروانه‌ی اقتصادی
 5. امضاء تعهدنامه موضوع ماده 2 آئین نامه
 6. پرداخت حق ورودی و حق عضویت سالانه.
 7. داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی
 8. داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم از ملکی یا استیجاری
 9. داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان
 10. داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانک‌های داخلی
 11. نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی
 12. نداشتن محکومیت موثر کیفری
 13. عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب

در صورتی که فرد حقیقی تابعیت ایرانی نداشته باشد علاوه بر شرایط بالا نیاز است که پروانه‌ی کار و اقامت معتبر نیز داشته باشد. همچنین ارائه‌ی مدرک گذرنامه نیز ضروری می‌باشد. البته برای این افراد کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی لزومی ندارد.

شرکت‌ها و اشخاص حقیقی نیز باید دارای شرایط و مدارک زیر باشند:

 1. تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
 2. تصویر اساسنامه و آگهی رسمی تأسیس
 3. پرداخت حق ورودی و حق عضویت سالانه
 4. عدم ورشکستگی به تقصیر
 5. داشتن محل کسب مناسب با رشته فعالیت (ملکی یا استیجاری)
 6. داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی

لازم به ذکر است که کارت بازرگانی اشخاص حقوقی به نام شخص حقوقی صادر می‌شود و نام و عکس مدیرعامل، به عنوان نماینده بر آن درج خواهد شد.

 

افرادی که برای واردات و صادرات نیاز به کارت بازرگانی ندارند!

برخی از افراد به خاطر شرایط از تمام قوانین بالا استثنا هستند. این افراد می‌توانند بدون داشتن کارت بازرگانی، واردات و صادرات انجام دهند و از طرف قوانین منعی ندارند. این افراد عبارتند از:

 1. شرکت تعاونی مرزنشینان
 2. ملوانان ایرانی شاغل در شناورهای بین المللی.
 3. پیله وران
 4. کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور (البته در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار)
 5. کالاهایی که ورود و صدور آن ها، به تشخیص گمرک برای فروش نمی‌باشد.

لیست شرکت های صادرات و واردات

اگر به دنبال شرکت های حرفه ای در امر صادرات ، واردات و ترخیص کالا هستید ، روی لینک کلیک کنید . همچنین اگر دارای شرکت بازرگانی هستید می توانید مشخصات شرکت خود را در سایت ما ثبت کنید .

لیست شرکت های بازرگانی
امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا