کاشت درخت نخل

صفر تا صد چگونگی کاشت درخت نخل

 

کاشت درخت نخل : اگر یک دانه‌ی خرما را بدون رعایت هیچ فرآیندی در داخل خاک قراردهید، احتمال خیلی کمی برای رشد آن وجود دارد، به همین جهت دراین متن قصد داریم، کمی درباره‌ی فرآیندهایی که باید برای این جریان رعایت شود، صحبت کنیم.

فروش خرما در بازار محصولات کشاورزی نئوفارم

 

مراحل کاشت خرما

خرما گیاهی تک لپه‌ای و گرمسیری جزو دسته‌ی نخل‌ها است که میوه‌ی آن خوراکی است و فواید بسیاری دارد. این گیاه فاقد ریشه‌ی اصلی است و ریشه‌های ثانویه از ریشه‌ی اولیه‌ منشعب می‌شوند. ریشه‌ی این گیاه تشابه زیادی به ریشه‌ی گیاه ذرت دارد. در ادامه به نوع کاشت درخت نخل خواهیم پرداخت.

 

 

۱- انتخاب نوع کاشت

 • پاجوش خرما ( نهال پاجوش)

پاجوش در واقع جوانه‌هایی است که روی ساقه یا ریشه‌ی گیاه رشد می‌کند. در گذشته کشاورزان اقدام به کاشت هسته خرما می‌کردند، که این امر مقرون به صرفه ازنظر اقتصادی و زمانی نبود. بدین صورت که ازهسته خرما رویش درجه نر و ماده مشخص نمی‌شد و افراد به تعداد محدودی درخت نر احتیاج داشتند، به این صورت ممکن بود که تعداد کثیری درخت نر بدون استفاده رشد کند و دردسرهای خاص خود را ایجاد نماید، اما استفاده از پاجوش این مشکل را برطرف می‌کند. درنظر داشته باشید که برای جدایی پاجوش از درخت مادر، عمر آن باید سه سال باشد.

درواقع احتمال گیرایی پاجوش در هرفصلی وجود دارد، اما گرمای تابستان و سرمای زمستان درصد این امر را کاهش می‌دهد، به همین جهت اوایل بهار و پاییز زمان بهتری برای این کار است.

 • کشت بافت خرما ( نهال بافتی)

دراین حالت قسمتی از بافت گیاهی جوان درخت خرما را در شرایط آزمایشگاهی مجهز و با استفاده از مواد محرک پرورش می‌دهند. این نهال‌ها به مدت سه سال در محیطی نیمه بسته و مراقبت شده، احتیاج به مواظبت دارند و حدود ۵ سال بعد از کاشت به محصول‌دهی می‌رسند. این روش کاشت دارای مزایای زیر است:

امکان تولید انبوه آن وجود دارد.

برای صادرات بسیار مناسب است.

به دلیل آلوده نبودن به ویروس نسبت به پاجوش مزیت بالاتری دارد.

درتمام فصول سال امکان کاشت برای آن میسر است.

 • نخل بارور

دراین حالت نخل بالغ از ریشه درآورده می‌شود و در محلی دیگر کاشته می‌شود.

 

۲- شروع فرآیند کاشت

 • آماده‌سازی زمین برای کشت خرما

مدتی قبل از کاشت نهال پاجوش زمین را شخم می‌زنند و چاله‌هایی به عمق یک تا یک‌ونیم متر برای کاشت هر نهال می‌کنند. فاصله‌ی بین هریک از این چاه‌ها یا به‌عبارتی فاصله بین نهال‌ها باید بین ۸ تا ۱۰ متر باشد. درنظر داشته باشید که این چاله‌ها باید به مدت ۲۰ الی ۳۰ روز دربرابر نورخورشید قرار گیرند، سپس اقدامات لازم جهت پرکردن آن‌ها صورت گیرد. علاوه بر شخم زدن اقدامات دیسک، تسطیح و ایجاد مسیر عبور و مرور و گودال‌های کاشت هم صورت می‌گیرد.

 • نحوه کاشت پاجوش

پاجوش را باید به گونه‌ای داخل چاله قرارداد که فاصله‌ی ریشه‌ی آن تا زمین کمتر از ۱۵ سانتی‌متر و بیشتر از ۵۰ سانتی‌متر نباشد. اطراف آن را با خاک می‌پوشانند و دورتادور آن را برای جلوگیری از آسیب نور آفتاب و حمله‌ی حیوانات برگ‌های درخت خرما می‌گذارند. محلوط خاکی که به‌ وسیله‌ی آن پاله‌ها پر می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • خاک
 • کود دامی ( هرچه کود دامی پوسیده‌تر باشد، بهتر است)
 • کود شیمیایی
 • ماسه

 

انتخاب خاک مناسب برای رشد درخت خرما

درخت خرماگیاه کم‌توقعی است و درشرایط مختلف و دشوار امکان رشد دارد، اما بهتر است توصیه‌هایی را درجهت بهبود وضعیت خلم آن رعایت کنید:

عدم انتخاب خاک‌های نامرغوب

 • خاک رسی سنگین
 • خاک شنی فقیر
 • خاک شور

تعدیل اثرات زیانبار شوری آب

 • اضافه کردن مواد آلی
 • انجام عملیات مالچ‌ پاشی، مواد مصنوعی و باقی‌مانده‌ی گیاه‌ها
 • آبشویی مناسب از طریق آبیاری

درنظر داشته باشید که بهترین زمان برای استفاده از کودهای حیوانی برای درختان خرما در اواخر زمستان است.

کاشت درخت نخل

انتخاب بهترین آب‌وهوا برای کاشت درخت نخل

گرما

بهترین آب‌هوا برای کاشت خرما همان‌طور که حدس می‌زنید، آب‌وهوای گرمسیری و نیمه گرمسیری است.وجود فاکتورهایی مثل روزهای گرم طولانی گرم، آفتاب تند، درحه حرارت بالا و طمستان‌های کوتاه از جمله بهترین گزینه‌ها برای منطقه‌ی موردنظر به حساب می‌آید.

رطوبت

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل آب وهوایی وجود رطوبت کافی است. این شرایط از رشد کنه‌ها و آفت‌ها جلوگیری می‌کند و بر کیفیت خرما در دوره‌ی بلوغ و رشد موثر است. هم‌چنین باعث نرمی و چسبناک بودن محصول می‌شود. اگر باد خرمای خشکی مواجه گشتید، بدانید که این محصول مربوط به منطقه‌ای با سطح رطوبت پایین است.

وضعیت وزش باد

بادهای تند باعث ایجاد لکه‌های سیاه بر روی محصول می‌شود، اما بادهای ملایم، برای گرده افشانی مناسب هستند.

 

آبرسانی برای کاشت خرما

به دلیل کمبود میزان آب، آبرسانی در ین منطقه و برای این گیاه به دو شیوه‌ی زیر صورت می‌گیرد:

 • آبیاری قطره‌ای

روشی است که در آن آب با فشار کم، از روزنه‌ی وسیله‌ای مثل قطره‌چکان خارج می‌شود.

بابلر وسیله‌ای است، برای آبیاری گیاهان و درختان در مواقعی که با کمبود میزان آب مواجه هستیم یا گیاه موردنظر به آب بیشتری نسبت به گیاهان دیگر محتاج است.

باید میزان رطوبت خاک و نیاز آبی گیاه درحالت تعادل قرار داشته باشد تا حداکثر عملکرد ممکن توسط آن ایجادشود. درحقیقت همان‌طور که اشاره شد، خرکا درختی مقاوم است و می‌تواند خود را با میزانی از رطوبت خاک وفق دهد که برای اکثر درختان غیرممکن است. اما باید درنظر داشت که آب مورد نیاز این نوع درخت وابسته به نوع منطقه، نوع رقم و شرایط خاک آن می‌تواند کاملا متفاوت باشد و این موارد باید مورد بررسی قرارگیرد.

 

علائم کم‌آبی

درخت خرما درخت مقاومی است، به همین جهت علائم کم‌آبی در آن با شدت کمتری بروز پیدا کرده و مدت زمان بیشتری برای بروز آن احتیاج است. اگر درخت به مدت چند هفته با کم‌آبی مواجه باشد، با تغییرات جزیی در رنگ برگ‌ها مواجه می‌شویم که در درختان جوان باید جدی گرفته شود.

 

انتخاب رقم مناسب

یکی از اساسی‌ترین نکاتی که در رشد محصول خرمای شما موثر است، آشنایی با انواع رقم خرما و شرایط رشد آن‌ها است. این عمل به این منظور صورت می‌گیرد که بهترین نوع رقم برای شرایط شما از نظر آب و هوا، خاک، رطوبت و… انتخاب شود. بهتر است این نکته که جزو عوامل موثر است حتما درنظرگرفته شود.

 

انواع رقم خرمای کاشتی

انواع رقم برای آشنایی ذهنی شما با آن در زیر شرح داده می‌شود:

 • پیارم
 • شاهانی
 • برحی
 • استعمران
 • زاهدی
 • دگلت نور

 

مطالب مرتبط

فهرست