کرم ساقه خوار و روش‌های مبارزه با آن

کرم ساقه خوار و روش‌های مبارزه با آن

 

به لاروهای حشراتی که از ساقه‌ی درختان تغذیه می‌کنند کرم ساقه خوار گفته می‌شود. شش گونه کرم ساقه خوار وجود دارد که به گیاهان حمله می‌کنند. این‌ کرم‌ها کرم‌های زرد، سفید، راه راه، دارای خطوط طلایی، راه راه تیره و صورتی هستند. در میان کرم‌های ساقه‌خوار، کرم ساقه خوار صورتی از اهمیت کمتری برخوردار است. این کرم‌ها نیشکر را به برنج ترجیح می‌دهند.

پروانه‌های بالغ از بهار تا پاییز روی بقایای گیاه تخم می‌گذارند. برخی از گونه‌ها در بهار و تابستان تخم می‌گذارند، این در حالی است در حالی که برخی دیگر در پاییز تخم‌گذاری می‌کنند. لاروها در زمستان در تنه درخت زندگانی می‌کنند. کرم‌های ساقه‌خوار در اوایل فصل بهار ظهور کرده و از نهال تغذیه می‌کنند آن‌ها می‌توانند بیشترین آسیب ممکن را وارد کنند. این کرم‌ها، کرم‌های کاترپیلر هستند، اما غالباً آنها را با سوسک‌هایی مانند سوسک‌های ژاپنی اشتباه می‌گیرند که در نوع خود آسیب رسان هستند.

 

این کرم‌ها چه می‌کنند؟

اگر در ساقه‌ی گیاه منافذی ایجاد شود، گیاه در هر مرحله از رشد که باشد، از نهال تا زمان برداشت، از بین می‌رود.

این کرم‌ها از چوب ساقه تغذیه می‌کنند و باعث ایجاد منافذ بر روی ساقه شده یا  بخش مرکزی را در مرحله رویشی خشک می‌کنند. این کرم‌ها باعث بروز نقاط سر سفید  و ظاهری شبیه خاک اره در مرحله تولید مثل می‌شود.

 

چگونه به گیاه آسیب می‌زنند

لارو ساقه خوار در مرحله رویش گیاه، در پایه گیاهان متولد می‌شود. در گیاهان مسن‌تر، این کرم‌ها گره‌های بالایی را سوراخ کرده و به سمت پایه حرکت کرده و تغذیه می‌کنند.

ساقه خوار زرد، آفت گیاهان آبهای عمیق است. این گیاه در محیط‌های آبی وجود دارد که در آن سیل مداوم وجود دارد. لاروهای در مرحله دوم رشد، خود را در لفافه‌های برگ  محصور می‌کنند تا لوله درست کنند و از برگ جدا شوند و بر روی سطح آب بیفتند. آنها خود را به ساقه گیاه متصل می‌کنند و در ساقه سوراخ ایجاد می‌کنند.

ساقه خوار راه راه در کشورهای معتدل و در مناطق بدون سیل فراوان یافت می‌شوند. در مرحله‌ی  آخر رشد آنها در زمستان در مناطق معتدل از بین می‌روند

کرم ساقه خوار صورتی  در مناطق مرتفع یافت می‌شود که در مجاورت نیشکر یا علف‌های مربوط به آن پرورش می‌یابد. وجود میزبانهای جایگزین باعث ایجاد تشدید ، تکثیر و زنده ماندن ساقه خوار صورتی در زمستان یا فصل خشک می‌شود. برخلاف سایر گونه‌های ساقه خوار، ساقه خوار صورتی رنگ، تخم‌های برهنه‌ای را بین غلاف برگ و ساقه قرار می‌دهد.

زمینه نیتروژنی بالا باعث افزایش جمع شدن ساقه خوارها می‌شود. مزارعی که در آن‌ها از آفات حشره‌ای استفاده شده خسارت بیشتری را به خود وارد می‌کنند. ریشه‌هایی که در مزرعه باقی مانده می‌توانند لاروهای ساقه خوار و یا شفیره‌ها را در خود جای دهند.

 

نحوه شناسایی

برای تشخیص وجود کرم ساقه خوار موارد زیر را بررسی می‌کنند:

 • ساقه‌ یا ریشه‌‌ی گیاه وقتی به راحتی از ساقه‌ی اصلی بیرون کشیده می‌شوند می‌توانند نشانه‌ی وجود کرم ساقه‌خوار باشند.
 • نقاط سر سفید نشان دهنده وجود کرم ساقه خوار در مرحله تولید مثل است که نشان‌دهنده‌ی شروع به رشد است.
 • سوراخ‌های ریزی روی ساقه‌ها و تنه‌ها وجود دارد
 • ظاهری مانند خاک اره در داخل ساقه‌های آسیب دیده مشاهده می‌شود.
 • وجود نقاط سفید ممکن است گاهی ناشی از وجود موش صحرایی و بیماری‌های ساس اشتباه گرفته شود.

برای تأیید وجود کرم ساقه‌خوار، محصول برنج را از نظر مواردی که گفته شد بررسی نمایید‌. ساقه‌ها را می‌توان برای لاروها و شفیره‌ها کشید و تشریح کرد تا صدمه به سوراخ ساقه را تأیید کند.

 

چرا تشخیص کرم ساقه خوار مهم است؟

آسیب بیش از حد در غلاف گیاه می‌تواند محصول را از بین ببرد. در اواخر ابتلا به این آفت، گیاهان دچار نقاط سر سفید می شوند.

کرم ساقه خوار و روش‌های مبارزه با آن

خسارت کرم زرد می‌تواند منجر به کاهش 20 درصدی عملکرد در محصولات زود کاشته و 80 درصد در محصولات دیر کاشته شود.

گیاه خوار سفید یک آفت مهم در برنج تالاب دیم است. این  کرم‌ها می‌توانند باعث شیوع و تخریب مزارع برنج شود.

کرم ساقه خوار  راه راه یکی از مهمترین آفات حشرات در آسیا است. آسیب آن در صورت تشدید می‌تواند تا 100٪ نیز برسد.

کرم ساقه‌خوارطلایی می‌تواند باعث کاهش عملکرد حدود 30٪ شود.

 

چگونه از وجود کرم‌های ساقه خوار پیشگیری‌ کنیم؟

از آنجا که کرم‌های ساقه خوار می‌توانند صدمات زیادی به نهال‌ها وارد کنند ، پیشگیری از این کرم‌ها بسیار مهم است.

 • محافظ گیاهی درست کنید. برای جلوگیری از رسیدن کرم‌های ساقه خوار به ساقه‌های حساس، به ویژه در مرحله پیوند دو گیاه به یکدیگر، هر ساقه را با یک مقوا به ارتفاع 4 اینچ محاصره کنید. این کار وقت گیر است اما جواب می‌دهد، اگرچه فقط برای یک باغ کوچکتر کارآمد است.
 • فویل آلومینیوم نیز به خوبی کار می‌کند.
 • روشی دیگر این است که شب‌ها با چراغ قوه و دستکش بیرون بروید. کرم‌های ساقه خوار را برداشته و در آب صابون بریزید. این کار را هر شب و چندین بار تکرار کنید.
 • ساقه‌های اطراف گیاه را با پودر طبیعی ساخته شده از دیاتوم‌های آسیاب شده بپوشانید. وقتی حشرات با این مواد تماس حاصل می‌کنند، پودر درون اسکلت خارجی آنها قرار می گیرد و در نهایت باعث کم آبی آنها می‌شود. توجه: گرده افشان‌ها مانند زنبورها و پروانه‌ها نیز به E حساس هستند. بنابراین از این پودر در اطراف گلها استفاده نکنید. فقط D.E را در ساقه‌ی گیاهان قرار دهید، و مطمئن شوید که گرده افشان‌ها با آن روبرو نخواهند شد.
 • برای کنترل بهتر، نزدیک غروب از یک حشره کش استفاده کنید. برخی از باغبانان از باکتری Bacillus thuringiensis استفاده می‌کنند، این باکتری حشرات بدن نرم و لاروهای آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

این توصیه‌ی مهم از The Almanac Old Farmer’s 1963 امتحان کنید:

 • استفاده از یک برگ بلوط در برابر کرم ساقه خوار مفید است.
 • از انواع پودرهای مقاوم کننده گیاه استفاده کنید
 • هنگام کاشت بذر و پیوند ، توده های لارو را دست چین کرده و از بین ببرید
 • سطح آب آبیاری را به صورت دوره‌ای بالا ببرید تا تخمهای رسوب داده شده در قسمتهای پایین گیاه را غرق کنید
 • قبل از پیوند،  گیاه را برگ برگ کنید تا لاروهایی که در  بستر بذر وجود دارد به مزرعه منتقل نشود.
 • از زمان مناسب کاشت مطمئن شوید. محصولات را از سطح زمین برای از بین بردن لاروهایی که در ریشه وجود دارند در مرحله‌ی برداشت حذف کنید. ریشه‌ها را در هنگام  شخم زدن  غرقابی کنید.
 • عوامل کنترل بیولوژیکی را افزایش دهید : براکونید، مورچه‌ها، سوسک های بانوی، سوسک‌های استافیلینید، زنبورهای، سوسک‌های پرنده کارابید و مگس کلروپید ، اشکالات ژرید و پنتاتومید ، مورچه ها و کنه ها ، سگ‌های گوش ، پرندگان ، مگس آسیلید ، زنبورهای سوزنی ، سنجاقک ها ، سهره ها و عنکبوت ها
 • باکتری ها و قارچ ها نیز لاروها را آلوده می کنند: نماتد مرمیتید ، کلسید ، الاشمید و ایلوفید
 • کود نیتروژن را به صورت تقسیم شده بر اساس میزان  و زمان توصیه شده استفاده کنید

 

کلام آخر

کرم‌های ساقه خوار انواع زیادی دارند که اگر بتوانید در وقت مغتنم آن‌ها را از بین ببرید یا از وجود  آن‌ها پیشگیری نمایید می‌توانید مطمئن باشید آسیبی به مزرعه‌ی شما وارد نمی‌شود

 

مطالب مرتبط

فهرست