کشاورزی ارگانیک چیست ؟

کشاورزی ارگانیک چیست؟

 

کشاورزی ارگانیک راهی موثر جهت تولید و پرورش غذایی سالم برای بشر است. با رشد روز افزون جمعیت در دنیا، تامین غذا تبدیل به یکی از دغدغه‎های اصلی دولتمردان شد. برای رفع این مشکل و تولید بیشتر محصولات کشاورزی استفاده از کودهای شیمیایی، انواع آفت‎کش و تغییرات ژنتیکی وارد صنعت کشاورزی شد. در نگاه اول، همه چیز خوب به نظر می‎رسید، اما به مرور زمان بیماری‎هایی در جوامع بشری پیدا شد که منبع و منشا اصلی آنها به سموم و کودهای شیمیایی باز می‎گذشت.

همچنین به دلیل مصرف بی‎رویه این مواد، تعادل مواد آلی و معدنی خاک نیز بر هم خورد. با استفاده از آفت‌کش‎ها دیگر خبری از حشرات موذی نبود، کودهای شیمیایی نیز سبب می‎شد تا محصولات کشاورزی سایز و اندازه‎ایی بیش از حد طبیعی داشته باشند، اما گویا خاصیت و مزه خود را از دست داده‎اند. ‎

برای حل این مشکل کارشناسان روش نوینی برای تولید محصولات کشاورزی ارائه دادند تا از طریق آن غذای سالم  در اختیار نسل بشر قرار گیرد. همچنین با استفاده از این روش، خاک کشاورزی نیز از آسیب‎ها مصون خواهد ماند. در حال حاضر از این روش به عنوان کشاورزی ارگانیک، زیستی یا طبیعی یاد می‎شود.

حتما بخوانید : چگونه زعفران بکاریم ؟

 

تعریف کشاورزی ارگانیک

به بیان ساده می‎توان گفت کشاورزی ارگانیک یعنی بهره‎ گیری از دانش و اطلاعات سنتی و علمی. هدف از بکارگیری آنها کاهش استفاده از سموم و آفت‎کش‎ها در محصولات کشاورزی و دامی است. در این روش محصولات براساس مدیریت اکوسیستم تولید شده و از نهاده‎های خارج از مزرعه استفاده نخواهد شد.

اکوسیستم به یک سیستم طبیعی گفته می‎شود که در برگیرنده حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم‎ها است. این موجودات در محیطی مشخص با سایر عوامل غیر زنده در ارتباط و تعامل هستند. به طور مختصر و مفید، اکوسیستم یعنی محیط و موجودات زنده‎ایی که در آن زندگی می‎کنند.

در کشاورزی رایج که اکنون با آن مواجه هستیم، بیش از 300 نوع از انواع ترکیبات شیمیایی برای تولید و پرورش محصولات کشاورزی به دلایل مختلف استفاده می‎شود. بهره‎گیری از آنها با سه هدف عمده مبارزه با انواع آفات، تولید بیشتر محصول و حاصلخیزی خاک انجام می‎شود. اما گویا با رسیدن به این اهداف، سلامتی انسان‎ها از بین رفته است. همچنین باید بدانید مضرات کودهای شیمیایی و آفت‎کش تنها در محصولات کشاورزی یا دامی دیده نمی‎شود. به مرور زمان آنها وارد آبهای زیر زمینی نیز خواهند شد و آنها را آلوده می‎کنند.

در کشاورزی زیستی سعی می‎شود از منابع طبیعی به شیوه‎ایی بهتر و موثر بهره‎برداری کرد، به طوریکه به محیط مورد نظر آسیبی وارد نشود.

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مهمترین ویژگی‎های کشاورزی ارگانیک این است که در هماهنگی با اکولوژی قرار دارد. در این سیستم از تنوع زیستی برای تولیدات محصولات کشاورزی سالم بهره گرفته می‎شود. این بهر‎ه‎گیری در تضاد با حفظ تنوع زیستی نیست. یعنی در طی آن تنوع زیستی فدای تولید محصولات کشاورزی نخواهد شد.

با استفاد از این روش، هم به حفظ تنوع زیستی کمک می‎شود و هم از آنها برای رسیدن به اهداف کشاورزی زیستی بهره گرفته خواهد شد. با استفاده این سیستم، چرخه کربن، آب و مواد غذایی به طور موثری حفظ خواهد شد. تثبیت بافت خاک کشاورزی و آلوده نشدن آب نیز از دیگر ویژگی‎های کشاورزی زیستی است.

در این روش از گیاهان و محصولات تراریخته استفاده نمی‎شود. در صنعت کشاورزی در مورد محصولات تراریخته بحث‎های زیادی وجود دارد. عده‎ایی با آن موافق بوده و بر این باور هستند که تاثیری بر سلامتی انسان نخواهند داشت و عده‎ایی دیگر به شدت با آن مخالف هستند. بهرحال از آنجا تاثیرات آن به خوبی شناسایی نشده است، در کشاورزی طبیعی از آنها استفاده نمی‎شود.

ممکن است بپرسید چگونه در کشاورزی زیستی بدون استفاده از کود شیمیایی، اقدام به پرورش گیاهان می‎کنند؟ در این روش به منظور کمک به قدرت باروی خاک کشاورزی از کودهای حیوانی، آلی و کمپوست استفاده خواهد شد. همچنین سعی می‎شود تنوع زیستی خاک افزایش یابد و از فرسایش آن جلوگیری شود. به همین دلیل زمین کمتر شخم زده خواهد شد و در عوض  با استفاده از کشت متناوب، کودهای بیولوژیکی و … سعی می‎شود تا خاک کمترین میزان دستکاری را داشته باشد.

معایب کشاورزی ارگانیک چیست؟

محصولاتی که از کشاورزی ارگانیک بدست می‎آیند قیمت بیشتری نسبت به سایر محصولات دارند. به همین دلیل شاید همه افراد جامعه توانایی خرید آنها را نداشته باشند. این امر به این دلیل است که کشاورزان برای تولید چنین محصولاتی به هزینه و زمان بیشتری برای حفظ و نگهداری محصولات خود  نیاز دارند.

میزان حجم محصول در زمان برداشت، کمتر از کشاورزی متعارف است. بنابراین ممکن است توزیع به درستی انجام نشود.

روش های کشاورزی ارگانیک

روش های کشاورزی ارگانیک چیست؟

 • کشت مخلوط
 • مالچ‌های زیستی
 • تناوب زراعی
 • شخم کم عمق
 • کود سبز
 • بهره‎گیری  از عناصر غذایی و مکمل‌های مجاز
 • بهره‎گیری از بقایای دامی و گیاهی
 • بهره‎گیری از گیاهان پوششی
 • استفاده از پودر سنگ‌های سیلیکات به منظور قلیایی‌سازی خاک

 

اهداف کشاورزی ارگانیک چیست؟

از جمله اهداف کشاورزی زیستی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تولید غذای سالم و باکیفیت
 2. حفظ طبیعت و منابع آب و خاکی
 3. حفظ تعادل مواد آلی و معدنی خاک کشاورزی. این امر سبب می‎شود تا حاصلخیزی خاک زراعی در طولانی مدت حفظ شود.
 4. پیشگیری از آلودگی منابع آبی، خاکی و دامی
 5. تقویت پوشش جانوری ( فون) و پوشش گیاهی ( فلور).
 6. حفاظت از گونه‎های گیاهی و جانوری. با استفاده از انواع آفت‎کش بسیاری از گیاهان و جانوران که وجود آنها برای کشاورزی می‎تواند مفید باشد، از بین خواهند رفت. با مصرف مداوم سموم نسل گونه‎های مختلف گیاهی و جانوری محیط مورد نظر کم کم منقرض شده و اثری از آنها باقی نخواهد ماند.

 

آیا کشاورزی ارگانیک همان کشاورزی سنتی است؟

کشاورزی ارگانیک متفاوت از کشاورزی سنتی است. در کشاورزی طبیعی قرار نیست تکنولوژی را کنار گذاشته و به بهانه تولید غذای سالم از دستاوردهای علمی چشم‎پوشی کرد. در طی آن سعی می‎شود قدرت حاصلخیزی خاک حفظ شود و در عین حال مواد غذایی به طور کامل در اختیار گیاه قرار گیرد. همچنین بدون استفاده از سموم، انواع آفات و علف‎های هرز کنترل شوند. برای این منظور از تکنیک‎هایی مانند کشت تناوبی، روش‎های مکانیکی برای از بین بردن یا کنترل انواع آفت، استفاده از حشرات یا حیوانات برای دفع آفات و … بهره گرفته خواهد شد.

 

 

مطالب مرتبط

فهرست