وبلاگ

کود سه بیست و مزایای آن برای گیاهان خانگی

7 مزیت استفاده از کود سه بیست

کود سه بیست و مزایای آن برای گیاهان خانگی

 

بعضی از افراد علاقه دارند تا در آپارتمان و یا باغچه کوچک منزل خود انواع گیاهان خانگی را پرورش دهند و از آن‌ها مراقبت کنند. لازم است بدانید که یکی از مهم‌ترین موارد نگهداری نمودن از گیاهان، استفاده از کود خوب و مناسب برای پرورش آن‌ها است. برای دستیابی به این هدف، می‌توانید از چند نوع کود استفاده کنید که هر یک دارای چند خاصیت برای گیاهان هستند و نیازهایی از آن‌ها را بر طرف می‌کنند و یا می‌توانید از یک کود کامل استفاده کنید که تمامی نیازهای یگ گیاه را در نظر گرفته و آن را تامین می‌کند.

پیشنهاد ما استفاده از یک نوع کود کامل و مناسب است که می‌تواند تمامی نیازهای یک گیاه را برطرف نماید. در حقیقت می‌توان گفت یکی از اقداماتی که می‌توانید برای حفظ سلامت و شادابی گیاهان خانگی خود انجام دهید تغذیه کردن این محصولات زراعی با کود سه بیست است. این کود شیمیایی، به صورت‌های مایع و پودری، قابل دسترس است و دارای خواص، مزایا و ویژگی‌های قابل توجهی است. در این مقاله قصد داریم به بیان مزایای کود سه بیست برای گیاهان خانگی بپردازیم.

 

مزایای کود سه بیست برای گیاهان خانگی

 

کمک به رشد و سلامت گیاهان

کود شیمیایی سه بیست می‌تواند تمامی کمبودهای یک گیاه و هم‌چنین نیازهای آن محصول را برطرف نماید و از این طریق به رشد و سلامت گیاه خانگی شما کمکی قابل توجه، کند. لازم است بدانید که نیتروژنی که در این کود شیمیایی وجود دارد باعث می‌شود تا گیاه مورد نظر شما بتواند عملیات فتوسنتز را به نحو بهتری انجام دهد.

از طرف دیگر وجود نیتروژن در این کود کمک می‌کند تا کیفیت محصول زراعی نیز دو چندان شود. این عامل هم‌چنین باعث می‌شود تا بذر و میوه‌های گیاه خانگی شما نیز افزایش پیدا کند و شاخ و برگ‌های گیاهان و درختان، با سرعت بیشتری رشد کند.

 

ترکیبات مفید کود سه بیست

یکی از مزایای قابل توجه کودهای شیمیایی سه بیست، ترکیبات موجود در این کودها و یا به عبارت دیگر مواد تشکیل دهنده کود شیمیایی سه بیست است. در حقیقت، به دلیل وجود این ترکیبات در ساختار این کود شیمیایی است که به آن کود کامل و یا NPK گفته می‌شود.

بنابراین زمانی که از این کود برای تغذیه گیاهان خانگی استفاده کنید تمامی نیازهای گیاه مورد نظرتان برطرف می‌شود و به رشد آن نیز کمک خواهد شد. از جمله ترکیبات موجود در این کودهای شیمیایی می‌توان به فسفات، ازت،پتاس و … اشاره کرد.

این کودهای شیمیایی شامل 20 درصد فسفات، 20 درصد ازت و 20 درصد پتاس هستند.

 

مزایای ازت موجود در کود شیمیایی سه بیست

ازت موجود در کود شیمیایی سه بیست، باعث می‌شود تا پروتئین خاک، افزایش پیدا کند. بنابراین از این طریق برگ‌ها و ساقه‌های گیاهان و گل‌ها رشد قابل توجهی خواهند یافت. استفاده از این کود سبب می‌شود تا رشد پاجوش‌ها و هم‌چنین جوانه‌های گیاه مورد نظرتان نیز بیشتر گردد. ازت موجود در این کود کمک می‌کند تا گیاه شما رشد رویشی داشته باشد.

افزایش رشد رویشی در گیاهان نیز عاملی است که سبب می‌شود عملیات فتوسنتز در آن‌ها بیشتر انجام شود. این عامل نیز کمک خواهد کرد تا مواد هیدروکربنه به وجود آیند. این مواد، نقشی قابل توجه در پروتئین سازی ایفا می‌کنند. لازم است بدانید که پروتئین باعث می‌شود تا رشد برگ‌های گیاهان افزایش پیدا کند و سبزینه آن‌ها نیز بیشتر گردد.

این دسته از محصولات شیمیایی نسبت به دیگر انواع کودها، شوری کم‌تری را برای خاک گیاه مورد نظر، ایجاد خواهند کرد.

 

مزایای فسفر موجود در کود شیمیایی سه بیست

فسفر از دیگر ترکیبات موجود در این کودهای شیمیایی است. این عنصر در فتوسنتز و هم‌چنین در ذخیره و انتقال انرژی به گیاهان نقش اساسی دارد. از طرف دیگر تقسیم سلولی و بزرگ شدن سلول‌های گیاه به این عامل وابسته است. در حقیقت فسفر را می‌توان هم به عنوان یک جزء اصلی در گیاهان آپارتمانی به شمار آورد و هم می‌توان از آن به عنوان یک کاتالیزور یاد کرد.

بنابراین این عنصر در بسیاری از واکنش‌های بیو شیمیایی اصلی گیاه، نقش اساسی دارد. فسفر می‌تواند در تحریک رشد ریشه به گیاه خانگی شما کمک کند. هم‌چنین بهبود تشکیل گل و تولید دانه نیز به این عامل وابسته است. افزایش مقاومت گیاه در برابر عوامل بیماری زا نیز از دیگر خواص فسفر موجود در ترکیبات کود شیمیایی سه بیست به شمار می‌رود.

 

مزایای پتاس موجود در کود شیمیایی سه بیست

پتاس موجود در کود شیمیایی سه بیست کمک می‌کند تا بیماری‌های قارچی در گیاهان و گل‌های زینتی کم‌تر گردند. از طرف دیگر این عامل باعث می‌شود تا شیره سلولی گیاهان، غلظت بیشتری پیدا کند. بنابر این عامل، میزان تعرق گیاه مورد نظر شما نیز کاهش پیدا می‌کند. لذا در سطح برگ گیاهان رطوبت کم‌تری ایجاد خواهد شد.

در نتیجه این عنصر کمک می‌کند تا شرایط محیطی نامناسبی برای رشد قارچ‌ها فراهم گردد و از این طریق بیماری‌های قارچی کم‌تری برای گیاه خانگی شما به وجود آید. از طرف دیگر وجود پتاس کمک می‌کند تا از میزان فعالیت قارچ‌ها در گیاه شما کاسته گردد.

نکته قابل ذکر در این بخش این است که به دلیل همین ترکیبات 20 درصدی به این کودها، مود شیمیایی سه بیست گفته می‌شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که با استفاده از کودهای شیمیایی سه بیست، به همراه این سه ترکیب بیست درصدی، میکرو نیز به گیاه مورد نظر خواهد رسید که این عامل نیز در رشد گیاهان تاثیر بسزایی دارد.

علاوه بر ترکیباتی که در بالا ذکر شد در بیشتر موارد و در نمونه‌هایی از این محصولات شیمیایی که به وسیله شرکت‌های مختلف ساخته می‌شوند مواد دیگری از قبیل منگنز، بورات، روی و آهن نیز به چشم می‌خورد.

 

کاربرد برای تمامی گیاهان

یکی از مزایای به کارگیری محصولات شیمیایی سه بیست در کاربردهای گسترده این دسته از کودها است. لازم به ذکر است که کودهای شیمیایی سه بیست از جمله انواع کودهایی هستند که می‌توانید آن‌ها را برای همه محصولات زراعی و باغی خود که در حال رشد و نمو هستند مورد استفاده قرار دهید و شاهد رشد چشمگیر و تقویت گیاهان باغی و زراعی مورد نظر خود باشید.

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد این کودها با در بر داشتن تمامی عناصر مورد نیاز یک گیاه به کود کامل معروف شده‌اند. بنابراین می‌توانند عاملی موثر برای تقویت و رشد همه گیاهان به شمار روند. لذا می‌توانید این محصولات شیمیایی را برای تمامی محصولات زراعی، از جمله زمین‌های زراعی و کشاورزی، گلخانه‌ها و گلدان‌های گیاهی و آپارتمانی خود مورد استفاده قرار دهید.

 

کمک به ریشه زایی گیاهان

لازم است بدانید که یکی از عوامل موثر در روند صحیح فتوسنتز گیاهان، فسفر است. وجود این عامل باعث می‌شود تا ریشه زایی درختان و گل‌ها و گیاهان بهبود قابل توجهی پیدا کند. از طرف دیگر فسفر کمک می‌کند تا شکوفه‌های درختان و گیاهان و گل‌ها نیز با افزایش مواجه شود. از طرف دیگر و از جمله دیگر عناصر موجود در کودهای شیمیایی سه بیست، پتاس است. وجود پتاس در این کودها سبب می‌شود تا برخی از گیاهان از جمله گیاهان زینتی، به گلدهی سریع‌تری دست یابند و میوه‌های آن‌ها نیز رشد کند.

از طرف دیگر این نوع از کود را می‌توانید برای گل‌های آپارتمانی و یا کاکتوس‌های خود نیز مورد استفاده قرار دهید. از جمله کاکتوس‌هایی که اندازه آن‌ها کم‌تر از یک وجب است و یا در سایز متوسط رشد کرده‌اند. اما نکته‌ای که لازم است در نظر داشته باشید این است که میزان استفاده از کود در هر یک از این موارد با دیگری، متفاوت است.

 

نئوفارم

سایت نئوفارم با هدف افزایش دانش در زمینه صادرات و واردات کالا در سال 1399 ایجاد شده است . جهت هماهنگی برای تبلیغات شرکت بازرگانی خود به صفحه " تبلیغات در نئوفارم " مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا