Packing list چیست

Packing list چیست و چه کاربردی دارد؟

 

پکینگ لیست : صادرات و واردات کالا، جزئی جدایی ناپذیر از اقتصاد یک کشور است. ورود به عرصه‌ی صادرات و واردات، به سادگی و بدون اطلاعات علمی امکان پذیر نیست. قطعا می‌توان به تجربه خود یا دیگران نیز تکیه کرد. اما کسانی که با دانش کافی وارد می‌شوند به خوبی می‌توانند جای‌ پای خود را محکم‌تر کنند. بهترین‌گزینه، تلفیق علم و تجربه است.

دانستن واژه‌ها و معانی آن‌ها، نحوه‌ی استفاده، مزایا و معایب هر مورد می‌تواند گامی‌مثبت به سمت واردات یا صادراتی موفق‌تر باشد. یکی از این موارد،packing list است‌که بسیار می‌تواند در سهولت واردات یا صادرات محصول موردنظرتان به شما کمک نماید. د  ضمن باعث می‌شود طرف مقابل شما مطمئن باشد که با فرد کاربلدی وارد معامله شده است. این امر به جلب اعتماد شما نیز کمک می‌کند. برای این‌که بتوانید با این امر آشنا شوید بهتر است تا انتهای این مقاله‌ی منحصر به فرد با ما همراه باشید. قطعا این‌مطالب را در جای دیگری نخواهید یافت.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://app.neofarm.ir/%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%88-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]لیست شرکتهای بازرگانی بین المللی [/button]

 

Packing list چیست؟

 

Packing list  سندی است که در تجارت بین‌الملل بیشتر از آن استفاده می‌شود. بر اساس این سند اطلاعات صادراتی محصول اعم از نحوه‌ی بسته بندی، ابعاد بسته، وزن هر بسته، علائم و اعدادی که در خارج از جعبه‌ها ذکر شده است در اختیار صادر کننده محصول، حمل و نقل بین‌المللی و گیرنده نهایی قرار می‌دهد.

پکینگ لیست، سندی اختیاری است که نمی‌توان آن را جایگزین فاکتور تجاری کرد. اما می‌تواند در کنار فاکتور تجاری توسط گمرک برای ارزیابی عوارض و هزینه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

پکینگ لیست را با اسامی دیگری نیز‌ می‌شناسند. صورتحساب بسته، برگه بسته بندی، دفتر تحویل، لیست حمل و نقل و لیست مشتری از اسامی دیگر این سند محسوب می‌شود.

البته توجه کنید که تهیه پکینگ لیست جزو ضروریات قانونی نیست. بلکه بهتر است برای سهولت در حمل و نقل بین‌المللی و تسریع روند واردات و صادرات از این سند استفاده کنید.

البته توجه کنید که شامل روند قیمت‌گذاری نمی‌شود.

این لیست توسط فروشنده تهیه شده و همراه با محموله به سمت مقصد ارسال می‌شود.

این‌سند محافظی لازم در برابر حمل نادرست است و به شما تضمین می‌دهد که اگر محموله به درستی ارسال نشد، می‌توانید آن را پیگیری نمایید. توجه کنید این لیست مطابق با توافق دو طرف بوده و مواردی که هر دو طرف ضروری می‌دانند در ان ذکر نماید.

 

مزایای استفاده از packing list

اگر قصد دارید تا به صادرات کالا بپردازید، پکینگ لیست را حتما تهیه کنید.

 • پکینگ لیست‌ها تعداد کالای ارسال شده را نشان می‌دهند. این امر برای اثبات بارنامه‌ی داخلی بسیار مفید است. از طریق پکینگ لیست می‌توان اطلاعات لازم برای  گواهی مبدا را به دست آورد.
 • از طریق این سند می‌توانید جزئیات مورد نیاز برای قسمت الکترونیکی صادرات را در سیستم خودکار صادرات وارد کنید‌.
 • چنانچه کالای صادراتی شما خطرناک باشند، با صدور این سند می‌توانید جنبه‌های ایمنی کالا را لحاظ نمایید.
 • همچنین این سند به شما کمک می‌کند تا بتوانید به وسیله‌ی آن از شرکت حمل و نقل بارنامه دریافت و زمانی را برای ارسال رزرو کنید.
 • این سند به دلال گمرک کمک می‌نماید تا اطلاعات را به سهولت در بانک‌های کشور دریافت کننده وارد کند.
 • هنگام شمارش محصول در کشور مقصد از این سند به عنوان راهنما استفاده می‌کنند.
 • می‌تواند نقش ضامن برای بازپرداخت را تحت اعتبار اسنادی بازی کند.

 

نحوه‌ی تهیه‌ی packing list

نکته‌ی اصلی در تهیه‌ی این سند، این است که بدانید روش‌های مختلفی برای تولید این سند وجود دارد. اما توجه کنید این لیست باید شامل اطلاعاتی در مورد تعداد واحد‌ها، جعبه‌ها و سایر اطلاعات بسته‌بندی باشد. فراموش نکنید که این جزئیات باید با فاکتور تجاری کاملا مطابقت داشته باشد. این سند نشان‌دهنده‌ی توافق طرفین در زمینه‌ی محصول صادر شده است.

در پکینگ لیست باید به این نکته اشاره کنید که با چه موادی بسته بندی انجام شده است. اگر از چوب برای بسته بندی استفاده شده است، اطلاعات لازم برای گشودن جعبه مانند استفاده از بخور یا مسائلی از این دست را گواهی دهد.

همچنین باید همه‌ی جزئیات در زمینه‌ی بسته بندی را در این سند به طور کامل لحاظ نمایید.

در ادامه به برخی از جزئیات مهم اشاره می‌کنیم:

 • تاریخ
 • اطلاعات تماس ارسال کننده: شامل نام کامل، آدرس و شماره تلفن فردی می‌شود که محموله را ارسال کرده.
 • اطلاعات تماس گیرنده: چنانچه از اعتبار اسنادی برای ارسال محموله استفاده می‌کند حتما نام بانک با عنوان به سفارش… در سند ذکر شود. چنانچه خریدار و گیرنده دو فرد مجزا هستند هر دو را با ذکر جزییات مشخص نمایید.
 • آدرس مبدا بار
 • آدرس مقصد بار
 • تعداد کل بسته‌های موجود در محموله
 • شرح کامل از هر بسته
 • حجم و وزن هر بسته
 • حجم و وزن کل محموله
 • شماره فاکتور تجاری محموله

 

نمونه‌ای از نیاز به پکینگ لیست

در صورتی که محموله‌ای را به استرالیا صادر می‌کنید، باید بدانید که دولت استرالیا قوانین برای محموله‌های دریافتی دارد‌. هر محموله‌ای که به گمرک استرالیا می‌رسد، قطعا به طور کامل مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال وزارت کشاورزی استرالیا اینگونه عمل می‌کند، که اگر اسناد پکینگ لیست همراه محموله نباشد،  محموله به طور کامل باز و بازرسی می‌شود.

برای این امر هزینه‌هایی در نظر گرفته شده است تا بدان وسیله اداره‌ی متبوع را شارژ نماید. این هزینه‌ها نیز به عهده‌ی فرد ارسال کننده است. داشتن تنها یک پکینگ لیست ساده می‌تواند هم در هزینه و هم در وقت شما صرفه جویی نماید.

چه وارد کننده هستید، چه صادرکننده، مطمئن شوید که‌محموله‌ دارای پکینگ لیست است.

 

توجه:

برای تهیه‌ی پکینگ لیست، تمام قیمت‌های فاکتورها را حذف کرده و دوباره بررسی نمائید. با این کار تعداد موارد و وزن، اعم از خالص و ناخالص، را دوباره مورد بازبینی قرار داده و از صحت آن مطمئن شوید.

سپس عنوان روی بسته را با حروف بزرگ و عبارت PACKING LIST تغییر دهید تا گیرنده نیز متوجه آن شود. دقت کنید هرگز به جای این سند، فاکتور تجاری را قرار ندهید. با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید صحت بسته‌های خود را به شیوه‌ای درست تایید نمایید.

 

کلام آخر:

پکینگ لیست از آن دست اسنادی است که نه تنها نشان‌دهنده‌ی شفافیت شما در امور صادرات و حمل و نقل است، بلکه در کل روند ارسال، حمل و نقل، گمرک و رسیدن محموله به دست مشتری یا فرد دریافت کننده، بسیار می‌تواند مثمر ثمر باشد.

کافی است تا قواعد و قوانین بازی را رعایت کنید. قطعا شما پیروز خواهید بود.

مطالب مرتبط

فهرست